Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Polské zimní areály nabízejí permanentky zdarma, aby místní lyžaři nejezdili do Česka

  • 0
Krkonošská zimní střediska v polském Dolním Slezsku se snaží zastavit odliv místních lyžařů na české sjezdovky. Areály na české straně hor totiž nabízejí více vleků i lepší služby.

Nejdál postoupili v této nevyhlášené válce v Zielenieci na polské straně Orlických hor. Jako první v Dolním Slezsku zavedli zdarma permanentky na lyžování těm, kteří jsou v této lokalitě ubytováni. Od začátku letošní zimní sezóny tak nabízejí řešení, které je běžné v Alpách.

ZVOLTE NEJLEPŠÍ AREÁL LIBERECKÉHO KRAJE

O ceny permanentek se budou dělit majitelé penzionů i provozovatelé vleků.

K akci se podle Gazety Wroclawske přihlásilo sedmnáct penzionů a rekreačních středisek, v nichž permanentku zdarma obdrží každý, kdo si objedná minimálně čtyři noclehy.

"Například v Zielenieci mohou lyžaři využít dvacet osm vleků a deset osvětlených sjezdovek. Akce platí pro celou zimní sezónu," upozornil novinář Mariusz Junik.

V Česku rostou ceny rychleji

Zadarmo permanentky získají také lyžaři, kteří se ubytují v areálu Czarna Góra, jenž nabízí dvanáct sjezdovek, z nichž nejdelší měří 1 680 metrů.

Za celodenní permanentku zaplatí lyžař v hlavní sezoně 79 zlotých, což je kolem 480 českých korun. Na druhé straně hor nabízí Harrachov pět sjezdovek, nejdelší má 2,2 kilometru, lyžování je o stokorunu dražší.

Stejnou cenu zaplatí lyžaři v Peci pod Sněžkou nebo v Rokytnici. Ve Špindlerově Mlýně si musí připravit už 30 eur, což je cena běžná například také v Alpách.

V českých horách rostou ceny za lyžování rychleji než v Polsku. Ještě před deseti lety byly na české straně Krkonoš vleky podstatně levnější než u sousedů.