Gauč i televize. Rodičky se v České Lípě cítí jako doma

  • 2
Dřív tu byly tu bílé kachlíky, z nich trčely trubky, v pokojích byl ošuntělý nábytek a chodilo se na starém linu. Teď jsou porodní sály v českolipské nemocnici tak moderní, že vlastně ani nepřipomínají porodnici.

Najdete tu pohodlný gauč, kuchyňskou linku, televizi a wifi připojení na internet. Špitál sály zmodernizoval za jeden milion korun.

„V podstatě všechno je tady nové. Jediné, co zůstalo z hluboké minulosti, je plechová váha z Jednoty. Na té se sestrám váží nejlépe, tak jsme ji ponechali,“ popisuje nové porodní sály a rodičovské pokoje primář gynekologicko – porodnického oddělení Miloš Volek.

Mikrovlnka na pokoji i cvičicí koutek

Pokoje mají vlastní koupelnu, cvičicí koutek, mikrovlnnou troubu a rodička v nich může s partnerem být po celou dobu porodu. Díky útulnému prostředí za celou dobu nepozná, že se vlastně nachází v nemocnici.

Jediné, co tu připomíná porodnici, je křeslo, v němž ženy rodí. Zrekonstruovalo se novorozenecké oddělení, které je vybaveno tak, že se tu dovedou postarat i o předčasně narozené děti od 33. týdne těhotenství, dovedou je zde dokonce resuscitovat.

Půl milionem přispělo na modernizaci sálů i město Česká Lípa. Podle starostky Romany Žatecké šlo o dar, kterým chce radnice podpořit zkvalitnění péče o novorodičky, navzdory tomu, že v nemocnici nemá žádný majetkový podíl.

„Dnes je takový trend domácích porodů. Když to tady vidím, tak mi to připadá skoro zbytečné. Tyto pokoje jsou tak útulné, že si tu připadáte jako doma. A pomoc je přitom hned za dveřmi. Tak proč se hrnout do rizika,“ říká starostka.

O 40 více porodů než loni

V českolipské porodnici přišlo letos na svět 900 dětí během 880 porodů. Je to asi o 40 více než v loňském roce. K oblibě porodnice přispívá i to, že sleduje moderní trendy v porodnictví a vychází rodičkám vstříc.

„Dnes už je běžné, že si přináší porodní plány, což je vlastně scénář porodu. Když mají nějaký požadavek, vyhovíme jim. Oblíbený je u nás také bonding a milking. Při bondingu přikládáme dítě matce ihned po porodu ještě nahé na břicho, aby si samo našlo prso. To ovlivní vytvoření prvotního pouta mezi matkou a dítětem. Při milkingu se zase vymačkává část pupečníkové krve zpět k dítěti a pupečník se nechá dotepat,“ podotkl primář Volek.

Porod s tlumočníkem

S některými rodičkami musí být při porodu tlumočník, což nemocnice umožní. Děje se to hlavně při porodu Vietnamek a Mongolek. Jinak v českolipské porodnici nejčastěji přicházejí na svět děti rodičů z České Lípy.

Porodnici si oblíbily také matky ze Šluknovského výběžku a Rumburska. Odtud ale také nejčastěji přicházejí rodit matky ze sociálně slabého prostředí, naprosto nepřipravené na porod. „Často se teprve při porodu dozvídají, že jsou těhotné. Jindy bývají totálně zanedbané a nepřipravené,“ zmínil primář.