Ferdinand Porsche před stejnojmenným sportovním vozem.

Ferdinand Porsche před stejnojmenným sportovním vozem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na jméno Porsche už při vjezdu do Vratislavic nenarazíte. Vymažou ho

  • 540
Nacistická minulost automobilového konstruktéra Ferdinanda Porscheho je pro jeho rodiště, Vratislavice nad Nisou, problémem. Na cedulích, které vítají řidiče u vjezdu do obce, už o něm nebude zmínka. Protestovali proti ní místní obyvatelé i členové židovské obce.

"Proti Porschemu jako konstruktérovi nemůže nikdo nic mít, jeho minulost je však bohužel problém," konstatoval vratislavický starosta Aleš Preisler. "Někteří naši obyvatelé například přišli za války o příbuzné v pracovních táborech, takže na základě toho se začali bouřit."

Proti nápisům na cedulích protestoval před časem vratislavický aktivista Pavel Hrstka. Vyrukoval s peticí za odstranění nápisů; podepsalo ji asi sto padesát lidí.

Měl také podezření, že je nápis propagací nacismu a podal na zastupitelstvo Vratislavic trestní oznámení na policii. Ta ale věc odložila.

Temná stránka konstruktérovy minulosti je dodnes zdrojem sporů: jedni tvrdí, že právě on byl ten opravdu zlý, jiní se snaží dokázat opak.

"Členem SS byl, to žádné tajemství není, a v pracovních táborech pro něj vězni pracovali," shrnul Preisler. "Ale doba si to žádala a pokud se chtěl věnovat své práci, spolupracovat s nacisty musel. Totéž platilo i později za komunistů: kdo chtěl něčeho dosáhnout, musel být ve straně. Každý režim si prostě žádá svoje."

Starosta si je vědom toho, že situace, která nastala ohledně slavného rodáka, je poněkud choulostivá.

"Je těžké zvolit, jakou cestou se vydat. Každá věc má svoje příznivce i odpůrce. A ať uděláte cokoliv, nemůžete uspokojit všechny."

Trnem v oku některým lidem byl i vratislavický Porscheho památník. "Jeho existence ve Vratislavicích je skandální," napsal na webu nasevratislavice.cz Petr Jirásko. "Jak se v souvislosti s člověkem, který má takovou minulost, může něco jmenovat památník? Je to přinejmenším zarážející," dodal.

Boj proti Porschemu však leckomu přijde přinejmenším zvláštní. "Vždy se soustředil pouze na techniku, které také podřídil vše. Po válce se však nenašla jediná osoba, ani z řad válečných zajatců z pracovních lágrů, která by jej obvinila ze smrti jiných," míní Milan Bumba, předseda Porsche Classic Clubu České republiky.

"Je mi smutno z toho, že ještě dnes, po šedesáti letech, kdy Ferdinand Porsche zemřel, se najdou lidé, kteří plivou na jeho památku. Sebranku komunistů, která nám před rokem 1989 diktovala, nikdo neočerňuje. Proč?"