Postižené holčičce strhlo město peníze za neplacení odpadů. Ilustrační snímek

Postižené holčičce strhlo město peníze za neplacení odpadů. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Město strhlo postižené holčičce peníze ze spoření. Neplatila za odpady

  • 214
O šest tisíc korun přišla mentálně a fyzicky postižená Štefanie. Peníze jí ze stavebního spoření vzalo město Česká Lípa. Za první čtyři roky svého života totiž podle radnice dlužila za odvoz odpadu. Jenže ve městě nikdy nebydlela, její rodiče jí dali do ústavu. Odtud si ji pak vzali pěstouni a až oni založili i spoření.

Město se nyní brání, že postupovalo správně. Na svou obhajobu používá tehdejší zákon, který platil do roku 2012, a který neumožnil dluh promíjet.

„I když já sama považuji za nemravné, aby se takové poplatky vymáhaly po dětech, tehdy město postupovalo, jak postupovat mělo, jeho kroky byly správné,“ uvedla starostka České Lípy Renata Žatecká.

Advokátka Alena Vlachová ale tvrdí, že město pochybilo. „Nikdy Štefanii nedoručili platební výměry, ani její pěstouni o tom nevěděli. Postupovali v rozporu se zákonem,“ prohlásila právnička, která nyní získala plnou moc jedenáctiletou Štefanii zastupovat.

„Před dvěma týdny jsem město vyzvala, aby mi doručilo platební výměry, abych se proti nim mohla odvolat, a zatím se nic nestalo. Jediné, co mi odpověděli bylo, že chtějí originál plné moci, nikoli kopii,“ zdůraznila advokátka.

Podle ní sebral úřad peníze protiprávně, proto je bude chtít pro svou klientku získat zpátky.

Podobných případů je více

„Přišla o více, než jen šest tisíc korun, musíme k tomu připočíst i pět set korun, což je částka za daňovou exekuci. Navíc, tím že jí vzali peníze z účtu stavebního spoření, přišla v něm také o státní podporu,“ vypočítala Alena Vlachová.

Podobných případů je prý více. „Některá města se ale chovají slušněji, jako třeba Brno, některá zase hůře, třeba Prostějov. Ten poplatky vymáhá za pomoci exekutora,“ dodala.

Štefanie byla v letech 2003 až 2007 přihlášena k trvalému pobytu v České Lípě. Město podle svého vyjádření netušilo, že dívenka žije u pěstounů. To se úřad dozvěděl až koncem loňského roku, tedy tři roky po skončení exekuce.

„Není v našich silách zjišťovat, zda všechny děti, které máme přihlášené k trvalému pobytu, skutečně žijí se svými rodiči,“ zmínil advokát Petr Trejbal.

Poplatek město požadovalo na základě právní úpravy, podle níž se musel úřad chovat tak, aby nedošlo k jeho promlčení. Jinými slovy, musel ho vyměřit i přesto, že šlo o dítě.

Povinnost platit zůstala na dítěti

„Poplatek se týkal nezletilých dětí a vztahoval se k trvalému pobytu. Pokud rodiče za potomka neplatili, tak povinnost zůstala na dítěti a městu nezbylo nic jiného, než to vymáhat po něm,“ upřesnil tajemník českolipského úřadu.

V České Lípě není případ Štefanie ojedinělý. Od roku 2013 už sice jdou nedoplatky za rodičem, přesto zůstává velká skupina dětí, které jsou dluhem za odpad zatíženy.

„Je jich asi patnáct set a jejich dluhy odhadujeme na zhruba pět a půl milionu korun,“ dodala starostka.

Úřad čeká, až v platnost vstoupí novela zákona o místních poplatcích, kterou v září schválila Sněmovna. Ta umožní obcím poplatek prominout.

„Nové exekuce nařizovat nebudeme a ty, které jsou v běhu, což je přibližně osmdesát, zastavíme, pokud o to dotčení požádají,“ podotkla starostka.

V případě Štefanie chce město ukázat lidskou tvář tím, že dívce věnuje dar v hodnotě deseti tisíc korun na kompenzační pomůcky.