Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Lysoněk, MF DNES

Potraviny jsou v Polsku levnější, v Německu se vyplatí kupovat elektroniku

  • 5
Za drogerií a elektronikou do Německa, za potravinami do Polska. Levnější, kvalitnější, větší sortiment. To jsou hlavní důvody, proč stále více obyvatel Libereckého kraje vyjíždí za nákupy do blízkého pohraničí. Nejčastějšími cíly jsou Žitava a Drážďany na německé straně a Bogatynia či Jelení Hora v Polsku.

"Do Žitavy a Drážďan jezdíme už přes 40 let. Vždycky tam bylo kvalitnější zboží, například oblečení. Nakupuji také věci, které jsou v akci. Dozvím se o nich z internetu. Dříve byly jenom letní a zimní výprodeje, teď se s různými výhodnými nabídkami roztrhl pytel," vypráví Hana Zašová z Jablonce.

Potraviny v Německu sice levnější příliš nejsou, ale často se už dostaly na stejnou cenovou hladinu. Vyplatí se především nákup značkového oblečení nebo elektroniky.

KAM ZA NÁKUPEM

V Žitavě čeští návštěvníci mohou zavítat do supermarketů Kaufland či Toom. V Bogatynii například do Carrefouru. V nákupních zónách mají zastoupení také řetězce drogerií DM nebo obuv Deichmann. V Jelení Hoře se zase pravidelně konají nákupní trhy.

"Jezdím do Drážďan kupovat boty, mají tam daleko větší výběr. Obsluha je vstřícnější a profesionálnější a značkové boty často vyjdou o dost levněji než u nás," upozorňuje student Milan Staněk z Liberce.

Mnoho lidí k německým sousedům zavítá v době Vánoc, především o adventních nedělích. V Drážďanech se každoročně koná nejstarší vánoční trh v celém Německu Striezelmarkt, jehož vznik se datuje již do roku 1434.

Za polskými hranicemi si lidé mohou splnit "český sen". Některé potraviny jsou často za pakatel. To platí i textilu. Například litr Mirindy vyjde v přepočtu na devět korun, dva litry Coca-Coly pak na osmnáct. Zimní obuv se pohybuje kolem pětistovky.

Počet nakupujících Čechů za hranicemi ještě poroste

"Oproti Německu je motiv Čechů pro nakupování v Polsku především tvrdě cenový, prostě je to výhodné," připomíná vedoucí katedry podnikové ekonomiky z liberecké Technické univerzity Ivan Jáč. Při zpáteční cestě z Polska se vyplatí také natankovat. Benzin sice není nijak závratně levnější, ale koruna dvě na litru se dají ušetřit.

"Dá se říci, že se počet Čechů nakupujících za hranicemi bude ještě zvyšovat. Například Německo láká na tradiční vánoční trhy a ta atmosféra je tam daleko silnější než u nás," doplňuje Jáč.

Co se vyplatí koupit za hranicemi

Německo:
Pánské triko Nike: 430 Kč (699 Kč v Česku)
Dámské džíny Levis: 1 530 Kč (2 300 Kč)
Toaletní voda Dolce & Gabbana: 820 Kč (1 799 Kč)
Sprchový gel Fa: 37,50 Kč (62 Kč)

Polsko:
Coca Cola (2l): 18 Kč (33 Kč v Česku)
Smetana (200 g): 7,50 Kč (13 Kč)
Rybí filety pangease: 44 Kč (72 Kč)
Margarín (750 g): 23,50 Kč (35 Kč)

(ceny při kurzech 24,625 Kč za 1 euro a 6,266 Kč za 1 zlotý)