Frýdlant se dočkal nové lávky poté, co starou vzala loňská srpnová povodeň.

Frýdlant se dočkal nové lávky poté, co starou vzala loňská srpnová povodeň. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Povodeň ve Frýdlantu zničila lávku, nová je o metr a půl výš

  • 2
Dělníci položili ve Frýdlantu novou lávku přes řeku Smědou. Tu původní strhla loňská srpnová povodeň. Místní obyvatelé si tak cestu od vlakového nádraží do centra města zkrátí až o dva kilometry.

"Mám nemocné nohy, tak se už nemůžu dočkat. Krám je tady na naší straně hned vedle, ale všechno ostatní musím chodit zařizovat do města. K doktorovi, do bankomatu, do drogérie," postěžoval si jeden z přihlížejících Vlastislav Bartoš.

Nová lávka

Nové přemostění Smědé stálo podle starosty Frýdlantu Dana Ramzera 5,5 milionů korun a je financováno z 90 procent státem. Zbytek přidalo město z výtěžku povodňové sbírky.

Bydlí v ulici naproti bývalé lávce. Na povodeň rád nevzpomíná. "V kuchyni a obýváku jsme měli metr sedmdesát vody, byt máme vlhký ještě dneska," dodal.

Původní kovovou lávku smetla povodeň proto, že nevyhovovala podle Povodí Labe výšce stoleté vody, která dosáhla v tomto místě 290 centimetrů. Můstek nad řekou byl o metr níž.

"Proto je nová lávka postavena o metr a půl výš než ta původní. Nad řekou je dnes ve výšce tři a půl metru, což by mělo zajistit, že další stoletou vodu vydrží," vysvětluje hlavní stavbyvedoucí Tyršovy lávky Jan Štajner.

Po lávce budou moci Frýdlantští chodit v půlce dubna

Lidé bydlící kolem Smědé tuto na první pohled mohutnou konstrukci oceňují, ale po loňských povodních jsou nedůvěřiví. Marii Křiklavcové se například zdá, že nový most je níž, než kam voda loni v srpnu dosahovala.

Ve Frýdlantu položili lávku přes řeku Smědou. Tu původní vzala loni v srpnu povodeň.

"Na vlastní oči jsem z okna viděla, když velká voda brala původní most. Ještě dneska slyším ten obrovský rachot, když ji strhávala," vzpomíná žena, které se povodeň dotkla minimálně, přestože bydlí v Tyršově ulici. Má totiž byt v prvním patře.

Usazování dvacet šest metrů dlouhé lávky, která stojí o pětadvacet metrů výš proti proudu řeky než původní, trvalo necelou půlhodinu a sledovaly ho desítky zvědavých diváků.

Po nové bezbariérově lávce se lidé podle stavbyvedoucího Jana Štajnera projdou v polovině dubna. Ještě je třeba položit dřevěnou  podlahu a dokončit nájezdy pro vozíčkáře.