Na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem lidé vyklízejí a odvážejí zatopené věci

Na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem lidé vyklízejí a odvážejí zatopené věci ze sklepů, které se následně čistí. Místním obyvatelům přijeli na pomoc vojáci z Liberce (na snímku). | foto: Libor Zavoral, ČTK

Ústí i Praha. Vojáci, hasiči a policisté z Liberecka pomáhají vytopeným

  • 0
V zaplavených oblastech Středočeského i Ústeckého kraje pomáhají likvidovat následky velké vody stovky libereckých vojáků. Už několik dní zde nepřetržitě bojují rovněž desítky krajských hasičů. Obydlí vyplavených lidí hlídá proti zlodějům krajská policie.

Už od neděle je dvacet vojáků ve Štětí, dalších sto pomáhá od pondělí v Ústí nad Labem. Pětadvacet armádních profesionálů působí také v Lovosicích a dalších 45 v Děčíně.

Kdy jejich mise skončí, zatím nikdo neví. "Dokud se nesplní úkoly, které vojáci mají. Práce mají mnoho," zmínila mluvčí liberecké brigády Vlastimila Cyprisová.

Všech 200 vojáků tvoří mimořádně sestavenou jednotku Sever, kterou doplňuje ještě 300 vojáků ze 14. brigády logistické podpory z Pardubic.

Liberečtí vojáci pomáhají lidem ve velkém odklízet trosky nebo zaplavené vybavení domů.

Díky své technice mohou ale také přečerpávat vodu, umývat silnice a nejrůznější zpevněné plochy. Dezinfikují také zaplavené domy.

"Vojáci jsou u nás od neděle, ale už odvedli velký kus práce a pro nás je to výrazná pomoc. Tím, že mají speciální vybavení, jde jim to rychle," zmínil starosta Štětí Tomáš Ryšánek.

Šestým dnem ve vytopených oblastech ve velkém působí i krajští hasiči. Na Mělnicku pomáhají s velením a řízením záchranných prací.

V obcích rozdělených do několika sektorů působí šest koordinátorů z řad profesionálních hasičů, kteří veleli při katastrofálních povodních na Liberecku v roce 2010.

Pomáhá jim jednotka patnácti hasičů s cisternami. Hasiči jsou pro starosty nedocenitelnou pomocí při obnově chodu vesnic.

Hasiči likvidují uhynulá zvířata a omývají bahno v domech

Pomáhají i se zřízením a zásobením středisek humanitární pomoci, s likvidací uhynulých domácích i lesních zvířat, vyklízením a mytím objektů od bahna.

"V terénu působí také naše psycholožka, poskytuje pomoc lidem ze zatopených oblastí," řekla mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

V zatopených oblastech Mělnicka rovněž působí dobrovolné hasičské sbory z Oldřichova v Hájích, Mníšku, Lázní Libverda, Hejnic a Raspenavy. Další tři jednotky působí v Praze, tři dobrovolné jednotky pomáhají v Ústeckém kraji.

Na Ústecku od pátku působí i několik desítek policistů z Libereckého kraje, pomáhají s udržováním veřejného pořádku. Krajští hasiči poskytli zatopeným oblastem Mělnicka i svoji techniku.

Smykový nakladač, týlový kontejner nebo obojživelný pásák Hägglunds. Ten dokáže překonat jakýkoliv bahnitý terén a dokonce i plavat.

"Právě v místech, kde už voda pomalu opadává a nelze jezdit na člunech, je pásové vozidlo mnohdy jediným z dopravních prostředků pro zásobování a humanitární pomoc," zmínila hasičská mluvčí Štrauchová.