Heřmanice jsou jednou z mnoha obcí na Liberecku, které po povodních zůstaly bez silnice.

Heřmanice jsou jednou z mnoha obcí na Liberecku, které po povodních zůstaly bez silnice. | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Povodňové škody jsou za miliardy korun. Stát dal zatím jen miliony

  • 0
Liberecký kraj potřebuje na likvidaci škod po bleskových povodních miliardy korun. Peníze jsou nutné na opravy silnic, ale i na odvoz odpadu. Stát pošle do Libereckého a Ústeckého kraje zatím jen 350 milionů.

Zhruba na pět miliard korun se vyšplhaly škody po bleskových povodních, které zasáhly Liberecký kraj před čtrnácti dny. Zatím je to ale jen odhad, podle hejtmana kraje Stanislava Eichlera ještě částka poroste.

"Velké škody hlásí také lesníci, energetici i Povodí Labe. Nakonec zjistíme, že ta částka je třeba deset miliard," podotkl hejtman. Dodal, že v Libereckém kraji záplavy postihly celkem devětasedmdesát měst a obcí.

Kraj musí nejdéle do sedmi dnů po ukončení stavu nebezpečí, který potrvá do 5. září, předat výčet škod vládě. Jen na silnicích je zkáza za dvě miliardy a 38 milionů korun.

O pomoc s odstraněním škod se kraj obrací právě na stát. O tom, jakým způsobem postiženému Libereckému i Ústeckému kraji pomůže, bude jednat příští středu.

Nejvíc faktur přijde za úklid

Vláda už poslala do kraje čtyřicet milionů korun na rychlé odstranění škod, teď mají přijít další peníze. Tři sta padesát milionů si mezi sebe rozdělí Ústecký a Liberecký kraj.

Jak velká suma a kam poputuje, o tom rozhodne kraj na základě žádostí jednotlivých měst a obcí. "Budou jistě převažovat faktury za odvoz odpadů, za čistící prostředky, za čerpadla," přiblížil Eichler. Peníze pošle vláda přímo na krajský účet.

FAKTA O POVODNÍCH

V Libereckém kraji se škody na silnicích a mostech vyšplhaly na 2 miliardy a 38 milionů korun. Povodeň zasáhla v kraji třetinu mostů, zhruba u osmdesáti z nich stačí jen údržba, ale 119 bylo poškozeno, z toho třicet vážně, sedm mostů velká voda zcela strhla. V Libereckém kraji zasáhla povodeň 79 obcí a měst, 238 lidí na Frýdlantsku stále zůstává na Frýdlantsku bez pitné vody.

Až obce zlikvidují škody, bude je čekat také obnova. O peníze na ni pak bude moci kraj žádat prostřednictvím fondu ministerstva pro místní rozvoj. Podle hejtmana bude nutné hledat finanční prostředky také v různých evropských fondech.

Velká voda ničila v kraji hlavně silnice a domy. Jen v Chrastavě po ní zbyla škoda za zhruba dvě stě milionů korun.

"Poničená je budova mateřské školy a jeden městský dům jsme museli zbourat. Hodně poškozená je také hasičárna, i u ní se obávám demolice," upozornil Michael Canov, starosta Chrastavy. V první vlně na okamžité odstranění následků povodní dostala Chrastava od kraje čtyři miliony, potřebovala by však o šest milionů víc.

V Chrastavě hledají prostory pro vyplavenou poštu

Povodně zasáhly také budovu pošty. Ta má zůstat až půl roku uzavřená. "To si vůbec nedovedu představit. Zoufale hledám náhradní prostory, ale skoro všechny, co přicházely v úvahu, byly také pod vodou," dodal starosta.

Desítky milionů korun potřebují i Heřmanice. Výstavbu nových mostů a lávek mají spočítáno na padesát milionů, silnice vyjdou na dalších dvacet. Rekonstrukce vodovodního řadu se bude pohybovat kolem patnácti milionů, likvidace následků povodní se vyšplhala na třicet milionů korun.

"A to jsem ještě při zemi. Přibudou faktury za techniku či energii," poznamenal Vladimír Stříbrný, starosta Heřmanic. Obec, která se před čtyřmi lety stala Vesnicí roku, patří mezi nejvíce poškozené. Voda si s sebou vzala čtyři domy, další tři museli nechat majitelé zbourat.

Hasiči v Hrádku nad Nisou uvolňují z pod mostů nahromaděné dřevo. (14. srpna 2010)

Hasiči v Hrádku nad Nisou uvolňují z pod mostů nahromaděné dřevo. (14. srpna 2010)

Také v Hrádku nad Nisou už zhruba vyčíslili škody. Jen prvotní úklid spolkl devětatřicet milionů korun. Na silnice potřebuje město dalších čtyřiačtyřicet milionů, na mosty devět.

"Budovy máme pojištěné, i tak jsou škody asi čtyři miliony. Měli jsme vyplavenou základní školu, školku i kino," doplnil Martin Půta, starosta Hrádku.

Lesy hlásí škody za 350 milionů

Bleskové povodně, které se přehnaly krajem, ničily i vodní toky v lesích. Státní podnik Lesy ČR hlásí škodu za více než 350 milionů korun. Největší zkáza je na 61 vodních tocích.

"V zasažených oblastech vznikly rozsáhlé strže a sesuvy," informoval mluvčí Zbyněk Boublík. I proto podnik varoval obyvatele před vstupem do lesa, kde hrozí nebezpečí úrazu. Nejvíce škod vzniklo podle mluvčího mezi Libercem a Frýdlantem, Jablonným v Podještědí a Chrastavou.

Lesníci provedli i mimořádnou technickou kontrolu stavu hrází malých lesních vodních nádrží. Těžké stroje podnik nasadil například v obcích Bílý Potok, Hejnice, Oldřichov v Hájích, Kunratice a dalších.

"Technikou pomáháme postiženým lidem při zabezpečení jejich podemletých obydlí. Lomovým kamenem také stabilizujeme nejponičenější místa v tocích i na komunikacích," dodal výrobně technický ředitel Lesů ČR Vladimír Krchov.

A škody sčítají i energetici, došli zatím ke třiceti milionům. "Částka stále představuje jen odhad," sdělila mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová. Při povodních odřízla voda od proudu asi 2 000 odběrných míst.

"Velká voda podemlela stožáry vedení vysokého napětí v Jánské a také v lokalitě Višňová, a to tak, že se v Jánské musely stavět nové sloupy," uvedla Holingerová. "Ve Višňové se stavělo kvůli zabezpečení dodávek elektřiny provizorní vedení, které bude nahrazeno novým," dodala.