Tak vypadala před druhou světovou válkou Krömerova bouda. Vpravo v popředí je...

Tak vypadala před druhou světovou válkou Krömerova bouda. Vpravo v popředí je věž Protržené přehrady. | foto: Archiv Albrechtic v Jizerských horách

Záhada požáru Krömerovy boudy rozluštěna. Na vině byla americká konzerva

  • 62
Všechno je jinak, než se myslelo. Opuštěnou Krömerovu boudu nezapálili v roce 1945 nad Desnou příslušníci Revolučních gard, jimž se přezdívalo rabovací. Zničila ji konzerva neopatrně položená na kamna.

Za požárem nestáli ani němečtí wehrwolfové, pokračující v Jizerských horách v boji i po kapitulaci hitlerovského Německa.

„Rabovací gardy se zajímaly toliko o majetek sudetských Němců a ten tedy v Krömerově boudě nebyl,“ říká Petr Pavienský, majitel penzionu v Janově nad Nisou.

„Boudu zapálili bohužel můj otec a jeho kamarád Olda. Ale neúmyslně. Táta se nám s tehdejším velkým průšvihem o mnoho let později svěřil. S Oldou byli vášniví turisté a milovníci Jizerských hor. Při cestě z Jablonce na Malou Jizerku ale nestíhali, a tak se rozhodli přenocovat ve své oblíbené boudě u Protržené přehrady.“

Oběma přátelům bylo tehdy kolem pětadvaceti let. Zatopili si v kamnech a dali si na ně ohřát konzervu z americké pomoci UNRRA.

„Pak šli do lesa pro další dříví. Když se vraceli zpět, chalupa se otřásla explozí, po které vystříkl rozpálený tuk a proschlá Krömerova bouda se okamžitě rozhořela,“ podotýká Pavienský.

„Mladíkům nezbylo než bezmocně sledovat plameny. Neměli žádnou nádobu, kam by nabrali vodu na hašení. A možná ani to by nepomohlo. Američané v konzervách tukem nešetřili a chalupa u Protržené přehrady byla pro oheň víc než zralá.“

Viníci o původu mlčeli

Pavienského otec s Oldou o neštěstí před cizími lidmi pochopitelně mlčeli. „Při hospodských dohadech mezi horaly nenápadně rozšiřovali teorii, že by žháři mohli být také polští pašeráci,“ tvrdí Pavienský. „Jen naše máma vždycky hlásala, že zavřenou konzervu na rozpálenou plotnu mohla dát jen taková nemehla jako Olda s naším Karlíčkem.“

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Lesy České republiky loni vybudovaly na místě Krömerovy boudy dřevěnou útulnu pro výletníky. Útulna ze smrkového dřeva stojí na kamenech a železných traverzách. Předek přízemního domku zabírá zastřešené zápraží, kryté ze tří stran. Brzy by měl být v útulně bufet, podobně jako na Kneipě a na Hřebínku.

Pavienský by se rád spojil s Lesy České republiky, kterým útulna patří. „Nevím, jak bych mohl po sedmdesáti letech za tátu vyhoření Krömerovy boudy napravit,“ podotýká Pavienský. „Pokud by lesníci souhlasili, tak bych dělal útulně reklamu alespoň mezi hosty v penzionu a mezi návštěvníky našeho webu a facebooku.“