Hasiči u požáru skladu v Arnolticích na Frýdlantsku.

Hasiči u požáru skladu v Arnolticích na Frýdlantsku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podnikatelé za shořelé odpady dostali miliony, teď mlčí

  • 2
Zisky severočeských podnikatelů z obchodů s německým odpady odhadují odborníci na miliony korun. Jenže jejich bohatnutí bylo na úkor zdraví zdejších obyvatel. Z odpadů, které v pátek někdo zapálil, se valí jedovaté zplodiny. A moldavský majitel firmy, která textil v Arnolticích uskladnila, nereaguje.

V Česku stojí uložení tuny textilu a dalšího domovního odpadu na skládce přes tisíc korun, v Německu vychází na mnohem víc. Čeští podnikatelé si nechali za převzetí odpadů dobře zaplatit, ale starý textil, plasty nebo boty jen uskladnili a nic s nimi nedělali.

Na Frýdlantsku skončilo okolo deseti tisíc tun německých odpadů. A zůstává jich tam ještě nejméně pět tisíc tun. V Arnolticích ale někdo bývalý seník, ve kterém bylo uskladněno 2500 až 3000 tun textilu a plastů, v pátek zapálil.

"Dovoz odpadů na Frýdlantsko a jejich požáry dokládají, že ten, kdo škodí, je na tom v naší zemi lépe než poškozený," řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Většina odpadů se váže ke společnosti Nisa Recykling a její jméno se objevuje rovněž v souvislosti s obrovským víkendovým požárem v Arnolticích. "Firmě Nisa Recykling patřily pravděpodobně odpady, které od pátku až do pondělí hořely v bývalém seníku," uvedla starostka Bulovky Romana Šidlová.

"Pozemek pod zničenou budovou vlastní podnikatel Marek Lacika. Nevíme ale ještě přesně, kdo je majitelem bývalého seníku, zničeného požárem," doplnila starostka.

Nový majitel dělá "mrtvého brouka"

Nisa Recykling patřila od června 2006 do července 2010 Lacikovi a v tomto období dostala kvůli protizákonnému nakládání s odpady pokuty dohromady za 1,3 milionu korun. "Nezaplatila je však," konstatovala Danuše Hráská z České inspekce životního prostředí.

V červenci 2010 převedl Lacika společnost Nisa Recykling na moldavského občana Ivana Barbesca.

"Barbescu s námi vůbec nekomunikuje, všechny naše výzvy padají do datových schránek," dodala Hráská. Lacika dál podniká v Uhelných skladech v Raspenavě. Obchodní rejstřík ho uvádí jako jednatele. Lacika nechtěl o odpadech na Frýdlantsku a o firmě Nisa Recykling mluvit. "Nemám zájem se vyjadřovat," řekl MF DNES.

Hasiči ochlazovali vodou okolí haly, aby plameny nepřeskočily na keře a stromy.
Při požáru se propadla střecha hořící haly. (10. listopadu 2012)
Hasiči u požáru skladu v Arnolticích na Frýdlantsku.
Hasiči u požáru skladu v Arnolticích na Frýdlantsku.

Nisa Recykling skladovala v rozporu se zákonem německé odpady v Černousích. "Bylo jich tam zhruba pět set tun," poznamenala Hráská. Odpady v Černousích v roce 2009 někdo zapálil - stejně jako nyní v Arnolticích. Toxický požár textilu a plastů likvidovali hasiči v Černousích tři dny. Část spálených odpadů převezla Nisa Recykling do Arnoltic a zbytky zanechala v Černousích.

Víkendový požár v Arnolticích bude mít dozvuky ještě řadu dní. "Spáleniště nepřetržitě hlídají naši dobrovolní hasiči. Zajistili jsme ho tak, aby tam nikdo nevlezl," prohlásila starostka Šidlová. "V bývalém seníku jsou podzemní šachty a kdyby do nich někdo spadl, nikdo by ho nemusel najít."

Ruiny bývalého seníku obsahují mnoho traverz a obec se obává nájezdů sběračů kovů. "Až zjistíme, kdo je majitelem bývalého seníku, vyzveme ho, ať do deseti dnů uklidí pozůstatky po seníku i po odpadech," řekla Šidlová.

Právě toxický prach ze spáleniště ohrožuje nejvíce zdraví obyvatel Arnoltic a okolních obcí. V Arnolticích navíc leží ještě přes pět tisíc tun německého odpadu.