JIří Zeronik a Pavel Krenk u soudu, který je nepravomocně osvobodil.

JIří Zeronik a Pavel Krenk u soudu, který je nepravomocně osvobodil. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Rozsudek respektujeme, ale vazby na Krenka tam jsou, tvrdí sdružení

  • 16
Nemovitosti, které Liberec před světovým šampionátem nevýhodně směňoval přes svoji akciovku Sportovní areál Ještěd, končily ve firmách svázaných s tehdejším předsedou představenstva areálu Pavlem Krenkem nebo tajemníkem areálu Zeronikem. Poukazuje na to Jaroslav Tauchman z Krajského protikorupčního pracoviště.

Ten ještě jako člen občanského sdružení Čmelák spolu se sdružením Oživení upozornil policii v roce 2009 na cílené tunelování městského majetku. Loni v souvislosti s touto kauzou podal státní zástupce na Krenka, Zeronika a někdejšího primátora Jiřího Kittnera obžalobu.

Soud je minulý týden nepravomocně osvobodil. Podle soudce Petra Neumanna se nepodařilo prokázat, že obžalovaní měli úmysl někoho poškodit a naopak někomu prospět. Kittnerovi hrozilo deset let vězení, Jiřímu Zeronikovi a Pavlu Krenkovi až dvanáct.

Občanské sdružení Krajské protikorupční pracoviště rozsudek soudu respektuje. Přesto ale prostřednictvím Tauchmana tvrdí, že existuje jasná souvislost mezi subjekty, které původně městské nemovitosti získaly, a mezi obžalovanými.

„Drtivá většina směňovaných nemovitostí končila u podnikatelských subjektů nebo jedinců, kteří jsou buď přímo nebo přes své nejbližší rodinné příslušníky zcela jasně a prokazatelně spojeni s obžalovanými. Respektive s bývalým náměstkem primátora Pavlem Krenkem (ODS) a zastupitelem Jiřím Zeronikem (tehdy ODS), kteří byli zároveň čelnými funkcionáři Sportovního areálu Ještěd,“ říká Jaroslav Tauchman.

Jsou to výmysly a blud, tvrdí Krenk

Pavel Krenk pokládá takovouto konstrukci za nesmysl. „Není tu nic objektivního, jakákoliv provázanost tu není. Jsou to výmysly a blud, ve kterém žije pan Tauchman a jemu podobní. Mé maily, telefony mé i mých firem, obchodních přátel, klientů, kamarádů nebo rodiny, byly totálně prozkoumané, je to i součástí spisu. Pokud by tam policie  našla sebemenší zmínku, předpokládám, že by to určitě státní zástupce uvedl,“ prohlásil Pavel Krenk.

Podle Krajského protikorupčního pracoviště je jedním z příkladů provázanosti směna louky na Pláních, kterou původně koupil jistý Karel Vaniš od původní majitelky za 120 tisíc korun. Tehdy za něj jednal jeho zeť Vítězslav Hoffmann, který s Jiřím Zeronikem figuroval nejméně ve čtyřech společnostech. Louka byla nakonec směněna za parcelu na Husově ulici. Získala ji Andrea Hoffmannová. Následně ji prodala za 4,2 miliony korun.

„Pan Krenk z pozice předsedy představenstva SAJ získání louky prosazoval. Zastupitele informoval o tom, že Vaniš vlastní louku v době, kdy ji ještě vůbec nevlastnil, a že za nic chce parcelu na Husově ulici,“ upozornil na podivné okolnosti směny Tauchman.

„S Vanišem jsem nikdy nejednal, prodej proběhl až poté, co jsem byl dávno pryč ze SAJ. Nijak jsem v tom nefiguroval. My jsme to připravovali, předjednávali, pak už se to dotahovalo za nového vedení SAJ,“ odtušil Pavel Krenk.

Městské majetky podle Krajského protikorupčního pracoviště končily také v Maximo Reality spojené s osobou Pavla Cvacha. Ten vlastní třetinu ve firmě Zámecké uhlí, jednatelem byl v této firmě i Jiří Zeronik. Nyní je jednatelkou Zeronikova manželka Lucie. „Cvach v minulosti figuroval ve firmách svázaných s Pavlem Krenkem,“ upozornil Tauchman.

Podivuje se především nad tím, že soud tuto propojenost vůbec neřešil. „To, jakou měrou soud pominul zjevné indicie a skutečnosti, je pro nás šokující. Podle této logiky by se obžalovaní, a to v každém případě - nejen u SAJ, buď museli přiznat, nebo majetky psát přímo na sebe, což samozřejmě nikdo neudělá“, říká Tauchman.

Podle žalobce je škoda na vyvedeném majetku 13 milionů korun,  město a SAJ dohromady vymáhají 23 milionů. Pavel Krenk ale říká, že žádná škoda nevznikla. Podstatné je navíc podle něj to, že neexistoval úmysl někoho poškodit.

„Jakékoliv blízké osoby by ani nehrály v rozhodování soudu roli. Nevznikla ani škoda,“ doplnil Pavel Krenk. Blíže se ke kauze nechce vyjadřovat, dokud nezazní pravomocný rozsudek.