Pokud lidé procházejí kolem Ferexu, musí se často brodit černou břečkou, která...

Pokud lidé procházejí kolem Ferexu, musí se často brodit černou břečkou, která vytéká zpod vrat dvora továrny. | foto: Milada Prokopová, 5plus2.cz

Úniky prachu ženou libereckou slévárnu do propasti. Hrozí jí uzavření

  • 4
Liberecká slévárna Ferex-ŽSO, která stojí u libereckého vlakového nádraží a zaměstnává 170 lidí, má na vybranou: buď konečně zabrání únikům prachu do sousední čtvrti s rodinnými a bytovými domy, nebo v ní Česká inspekce životního prostředí zastaví výrobu.

„Loni jsme udělili firmě pokutu devět set tisíc korun a uložili jí, aby přijala opatření proti úniku prachu,“ řekla ředitelka České inspekce životního prostředí v Liberci Hana Kolářová. „Nestalo se tak a v nejbližší době začneme s Ferexem-ŽSO řízení o zastavení provozu.“

Firma vyrábí hlavně brzdové špalíky pro železniční vagony a lokomotivy a také závaží pro traktory.

Před několika lety se ocitla v existenčních problémech, krach se však podařilo odvrátit.

Ředitel Ferexu-ŽSO Petr Kordík uznává, že ve slévárně jsou s prachem potíže. „Jsem tady ale teprve čtvrtý měsíc a problémy jdou za předchozím vedením,“ upozornil Kordík. „Pokutu z loňska jsme už zaplatili. Úpravy na zamezení úniku prachu však nemůžeme provést za několik dnů nebo týdnů. S něčím musíme počkat až na celozávodní dovolenou. Všechno by u nás mělo být v pořádku do října letošního roku.“

Loňská pokuta devět set tisíc korun dopadla na Ferex kvůli překračování povolených limitů pro prach a hluk. Firma také vypouštěla nadměrně znečištěnou vodu a porušovala zákon o odpadech.

Inspekce potrestala továrnu už několikrát. Šlo o pokuty ve výši zhruba sto tisíc korun.

„Lidé z okolí Ferexu-ŽSO jsou nešťastní a naštvaní. Chodí si k nám stěžovat skoro každý měsíc,“ prohlásila Kolářová. „Nechceme zastavit továrnu za každou cenu. Musíme ale vědět, že bude filtry na účinné zachytávání prachu mít co nejdříve.“

Dříve vytékala z Ferexu-ŽSO do Nisy černá voda, což se však už neděje. S prachem však továrna zatím pohnout nedokázala.

„Není v něm nic toxického,“ konstatoval Kordík. Rovněž inspekce tvrdí, že toxické látky se v prachu ze slévárny nevyskytují.

Po cestě tekla špinavá břečka, fasády domů černaly

Obyvatelé z domů kolem slévárny zažívali v uplynulých letech situace, kdy pod vraty továrny vytékala černá břečka. Zaplavovala cestu a proudila k Husitské ulici.

Lidé poukazovali na alergie a vyrážky, jež mohly souviset právě s prachem. Černaly fasády u jejich domů.

Obyvatelé z okolí Ferexu-ŽSO sepsali petici a požádali o zákrok inspektory životního prostředí. Bývalý ředitel Ferexu-ŽSO Oskar Wencel odhadl před rokem a čtvrt cenu nových prachových filtrů na deset až dvanáct milionů korun. Firmě na ně však scházely peníze, tak začala uvažovat o menších filtrech.

„Nejdříve si na ně musíme ušetřit,“ prohlásil Wencel loni v únoru. „Naše komíny nevypouštějí žádný prach a popílek. Odsávání je ale poruchové, a tak se občas stane, že vyfoukne oblak prachu.“