Turnovské muzeum disponuje archeologickými nálezy dokumentujícími pravěkou těžbu hornin na Jablonecku.

Turnovské muzeum disponuje archeologickými nálezy dokumentujícími pravěkou těžbu hornin na Jablonecku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pravěcí lidé z Liberecka obchodovali s celou Evropou, tvrdí archeologové

Pravěcí lidé mladší doby kamenné byli chytřejší než my. Zatímco nyní z republiky za hranice proudí především polotovary a suroviny, pralidé z území dnešního Libereckého kraje zásobovali Evropu hotovými kamennými nástroji. Vyplývá to z nejnovějších archeologických výzkumů.

Základní surovinu těžili pralidé na Jistebsku u Jablonce nad Nisou a po hrubém otesání na místě kámen do finální podoby zpracovávali na Turnovsku. Tudy vedlo hned několik důležitých obchodních stezek. Jedna vedla od Jičínska směrem na Žitavu a druhá podél řeky do Saska.

"Metabazit typu Pojizeří těžený na Jistebsku byl takřka strategickou surovinou. Z něj vyrobené kamenné broušené nástroje, především sekyrky, se vyskytují na obrovském prostoru od Falce až po karpatskou kotlinu. Nejnovější nález pochází dokonce až ze severní Itálie," říká archeolog Muzea Českého ráje Jan Prostředník.

Šikovnost pravěkých lidí dokládá, že kámen uměli nejen obrousit do podoby kvalitního nástroje, ale také řezat a vrtat.

Archeologický výzkum na Jistebsku probíhá již roku 2002. Metabazit, což je hutná zelená břidlice, sbírali prospektoři z narušené suťové vrstvy, do které zahlubovaly trychtýřovité jámy. Tisíce let staré stopy historie se tu nacházejí jen několik desítek centimetrů pod povrchem.

Turnovské muzeum disponuje archeologickými nálezy dokumentujícími pravěkou těžbu hornin na Jablonecku.

Konečný tvar získaly nástroje na Turnovsku

"Surovina byla na místě zpracována do podoby hrubých polotovarů, které byly transportovány do klimaticky příznivějších oblastí, především na sídliště na Turnovsku, kde byly dobroušeny do finální podoby," uvedl archeolog Petr Šída, který se na výzkumech také podílí.

Dosavadní výzkumy na Jistebsku letos doplnila sonda o rozloze 10 x 10 metrů, na které se podíleli studenti katedry pravěku a raného středověku hamburské univerzity. Archeologové díky ní objevili pět ohnišť souvisejících s těžbou.

Obec Jistebsko, kde se v mladší době kamenné těžila surovina zvaná metabazit.