Liberecký magistrát

Liberecký magistrát | foto: Michal Klíma, MAFRA

Přestavba radnice za 100 milionů? Plýtvání penězi, míní nový primátor

  • 12
Budova liberecké radnice má projít rekonstrukcí za 104 milionů korun. Uvažuje se o zastřešení nádvoří, v podkroví a ve sklepě mají vzniknout výstavní prostory. Město získalo dotaci z evropských fondů. Budoucímu primátorovi Liberce Janu Korytářovi se však přestavba příliš nezamlouvá.

"Přijde mi to zbytečné vyhazování peněz," říká. Na celý projekt se chce s novým vedením znovu podívat a vypadá to, že se neuskuteční. Odcházející vedení si však za dotací stojí. Voda, která naprší na nádvoří, prý zatéká do sklepů a to poškozuje celou stavbu.

"Původně jsme chtěli získat dotaci například na opravu topení či na nový výtah, ale to bohužel tento typ dotace neumožňuje," vysvětluje koordinátor evropských projektů Michal Vereščák.

PROJEKTY BÝVALÉHO VEDENÍ LIBERCE

Odcházející vedení města připravilo celkem 16 projektů. Připravena je třeba rekonstrukce divadla za 114 milionů nebo výstavba tramvajové trati v úseku U Lomu – Krejčího – Dobiášova za 148 milionů korun.

Uvažuje se tedy o využití radnice nejen jako úředního prostoru, ale také společenského a kulturního. "Zastřešený prostor nádvoří by mohl sloužit například k pořádání výstav, to samé platí i o podkroví a sklepení," dodává Vereščák.

Nový vládce města Jan Korytář ze Změny pro Liberec postavil svůj volební program mimo jiné na tom, že chce prověřit čerpání peněz z Evropské unie. "Chceme vědět, kam ty peníze plynou – aby plynuly efektivně," upozorňuje Korytář. Podle něj je projekt rekonstrukce radnice jedním z těch, který bude s novým vedením přehodnocovat.

Zastřešení nádvoří není podle Korytáře prioritou

"Neříkám, že ho určitě stopneme, ale není to projekt, který je vnímán jako bezproblémový a číslo jedna," vysvětluje Korytář a dodává, že mu zastřešení venkovního prostoru nepřijde jako priorita a věc, kam by se v Liberci měly investovat evropské peníze.

Náměstek primátora František Hruša ovšem úvahy o zastřešení prostoru vítá. "Když prší na dvůr, voda zatéká do sklepů. To rozhodně škodí stavbě," myslí si náměstek. Rekonstrukci půdních a sklepních prostor by však oželel.

Jestli projekt klapne nebo ne, je tedy na novém vedení. Nepřítelem je ovšem čas. "Ty peníze musíme proinvestovat do konce června 2015. Zdá se to jako dlouhá doba, ale je těžké zkoordinovat například jednání zastupitelstva, kde se budou projekty řešit a jednání komise integrovaného plánu rozvoje města, která to má taky na starosti," vysvětluje Vereščák.