Současná podoba Sokolovského náměstí.

Současná podoba Sokolovského náměstí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecká radnice po protestech stopla kontroverzní přestavbu náměstí

  • 5
Kontroverzní generální přeměna Sokolovského náměstí v Liberci se odkládá na neurčito. Radnice ustoupila kritikům a rozhodla se jen pro výměnu plynovodů a kanalizace a pak jen pro minimální úpravy. Současnou podobu zachová. A s ní i parkování a průjezd náměstím. Zmizí jen kontejnery na odpad.

Vedení radnice tak tímto způsobem reagovalo na bouři nevole, která se rozpoutala poté, co zástupci města přišli s plánem přestavby jednoho z nejvýznamnějších náměstí v centru.

"Chtěli jsme ji spojit s výměnou sto let starých inženýrských sítí. Připadalo nám hloupé, jen díry zasypat a nechat je být," uvedla liberecká primátorka Martina Rosenbergová.

Město nabídlo tři varianty: zásadní změnu podle studie architekta Borise Šonského, návrat do původní podoby nebo s náměstím nedělat nic a mírně je vylepšit (návrhy si prohlédněte zde).

"Nakonec ale zvítězil názor, nic podstatného s náměstím nedělat. Takže to respektujeme," soudí Rosenbergová. Město tedy jen přidá trávníky, ošetří stromy, koše a lavičky. Jedinou viditelnou změnou bude, že zmizí nevábné kontejnery na tříděný odpad. Ty město zapustí do země.

Široké chodníky zůstanou

"V jižní části náměstí mezi ulicemi Mistrovský vrch, Železná a Růžová opravíme ulici. Růžovou ulici vydláždíme a opravíme v ní dešťovou kanalizaci," popsala primátorka.

Kolik budou opravy stát, si ale netroufá odhadnout. "Potřebujeme tam udělat archeologický průzkum a nikdo neví, na kolik přijde," dodala.

Auta budou dál projíždět náměstím a parkovat podél něj. Současný systém parkovacích karet se změní na placené stání. Město nechá i široké chodníky podél domů, aby si majitelé mohli opravit přípojky.

Kritici připravované přestavby přijali rozhodnutí radních s úlevou. "Je to moudré rozhodnutí. Ten projekt byl špatný. Nerespektoval, že je to náměstí a měnil je v jakousi průjezdní zónu, ze které je každý nejradši pryč. Přitom hlavním posláním náměstí je, aby se tam lidé rádi zdržovali. Dříve tam například bývala tržnice," konstatuje Rudolf Hůlka z libereckého sdružení Zbytek, které se snaží o oživení zpustlé čtvrti pod Sokolovským náměstím.

Město před časem vyhlásilo anketu, kde se mohli lidé vyjadřovat k jednotlivým variantám, a uspořádalo diskusi v knihovně. Ukázalo se, že Liberečané se zásadní přestavbou většinou nesouhlasí.

Nechceme, aby to dopadlo jak na Soukenném náměstí

Obávají se, aby se náměstí nezměnilo v betonovou hrůzu typu Soukenného náměstí. Jeho přestavba přišla na 17 milionů korun a výsledkem je vydlážděné místo s desítkami laviček. V létě vyprahlé, bez stínu a se skomírajícími keři a žlutou trávou.

A co lidé navrhovali? Třeba to, že náměstí potřebuje kašnu, nebo nějaký vodní prvek. A také to, že by se na něj mohl vrátit barokní morový sloup Matyáše Brauna, který dnes stojí v zahradě kostela Nalezení svatého Kříže na sousedním Malém náměstí. Dalším by se na náměstí líbila tržnice, která tam kdysi bývala, nebo socha libereckého rodáka Vlasty Buriana.

Stavební práce v jižní části náměstí začnou v květnu a skončit by měly v říjnu.