Koupi budovy bývalého Výzkumného ústavu textilních strojů odsouhlasilo...

Koupi budovy bývalého Výzkumného ústavu textilních strojů odsouhlasilo zastupitelstvo Libereckého kraje před dvěma lety v srpnu. Za rozsáhlý areál s budovami a pozemky o rozloze více než 11 tisíc metrů čtverečních zaplatil kraj 120 milionů korun. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Evropský dům v Liberci se prodražil už o dva miliony. Kvůli vícepracím

  • 14
Přestavba budovy bývalého výzkumného ústavu na Evropský dům se oproti plánům prodraží. Od května, kdy rekonstrukce začala, se cena zvedla už o téměř dva miliony korun. O poslední změnu zažádala liberecká stavební firma Syner naposledy v srpnu letošního roku. Důvodem jsou vícepráce.

Dělníci museli navíc například provést sanaci a opravu železobetonových nosných konstrukcí, objevily se i neočekávané otvory ve stropních deskách a vybourat a nově vyzdít museli řemeslníci také části stěn výtahové šachty.

Evropský dům

Koupi budovy bývalého Výzkumného ústavu textilních strojů odsouhlasilo zastupitelstvo Libereckého kraje před dvěma lety v srpnu. Za rozsáhlý areál s budovami a pozemky o rozloze více než 11 tisíc metrů čtverečních zaplatil kraj 120 milionů korun.

V nově opravených prostorách získají zázemí například Centrum pro regionální rozvoj, Agentura pro regionální rozvoj, KORID LK a Krajská správa silnic Libereckého kraje. K nim se mají přidat i další nájemci, třeba Euroregion Nisa nebo Sdružení obcí Libereckého kraje.

Změnu si vyžádalo rovněž uložení přívodného topného potrubí. A řešit museli stavbaři také propojení informačních technologií budoucího Evropského domu a budovy kraje.

„Investor projektu si výše jmenované práce dodatečně objednal. Uvedeny jsou ve čtyřech změnových listech, kde je každá z nich popsána,“ sdělil mluvčí S group holding Ondřej Paclt.

Proč se na některé problémy přišlo až dodatečně je podle mluvčí kraje Blanky Daníčkové dáno částečně i stářím budovy.

„Jedná se o rekonstrukci téměř sto let starého domu, kde navíc byla v 70. letech provedena větší stavební úprava, přibyly garáže, stavba byla založená rovnou na dlažebních kostkách. Nebylo tak možné všechny nedostatky před zahájením prací odhalit,“ vysvětlila.

Nepomohl ani stavebně technický průzkum

A v tom prý nemohl pomoci ani stavebně technický průzkum, který proběhl v rámci přípravy projektu.

„Po odstranění sádrokartonových podhledů a příček, omítek, podlahových vrstev a kompletní konstrukce podlahy v prvním nadzemním podlaží se zjistilo, že dochovaná projektová dokumentace z přestavby v 70. letech nezachycuje přesně všechny úpravy, které tam proběhly, z nichž některé navíc necitlivě zasáhly do původní nosné železobetonové konstrukce,“ doplnila mluvčí.

Co se týče propojení informačních technologií Evropského domu s budovou kraje, to prý byl požadavek jednoho z budoucích nájemníků, Centra pro regionální rozvoj. Ten ale přišel až po zahájení rekonstrukce.

„Ani my, jako investor, ani projektant jsme je tudíž nemohli zapracovat do prováděcí dokumentace,“ objasnila Daníčková.

Zakázka je zmanipulovaná, tvrdí Korytář

Stavbu Evropského domu od začátku kritizuje Jan Korytář a jeho kolegové ze Změny. Nelíbí se jim hlavně fakt, že zakázku vyhrála společnost Syner a výběrové řízení na stavební dozor zase firma Investing CZ.

„Investing vůbec neměl tuto stavbu hlídat. Za prvé je znám svými nadstandardními vztahy se Synerem, ale zejména cenu za technický dozor investora podsekl tak, že ji nabídl za pouhou třetinu předpokládané ceny. Za to mohl být ze soutěže vyloučen, ale k tomu nebyla vůle. Důvod je podle mě jasný – šlo o to, kdo bude hlídat stavební zakázku za 100 milionů a tam už se pro stavební společnost vyplatí mít spřátelenou firmu,“ vysvětlil Korytář.

Podle něj jde o jednoduché počty. Kraj ušetřil půl milionu, ale už bude platit zhruba dvakrát tolik na vícepracích. „Zakázka zapadá do kategorie zmanipulovaných a zbytečně předražených,“ doplnil Korytář.