Kontroverzní vratislavický rodák Ferdinand Porsche.

Kontroverzní vratislavický rodák Ferdinand Porsche. | foto: MF DNES

Chováte se jako komunisti, napsal do Vratislavic prezident Porsche klubu

  • 425
Vratislavický boj o konstruktéra Ferdinanda Porscheho nabývá na obrátkách. V reakci na odstranění jména slavného rodáka z uvítacích tabulí u vjezdu do obce kvůli jeho nacistické minulosti obdržel starosta Aleš Preisler rozzlobený dopis od prezidenta Porsche Classic Clubu ČR Milana Bumby.

Nebere si servítky, srovnává jednání Vratislavických s chováním komunistů.

"Musím konstatovat, že mi to silně připomíná minulou komunistickou dobu, kdy se vždy se změnou vedoucí garnitury bouraly staré pomníky a následně stavěly nové, jen pro vlastní zviditelnění. Byl jsem přesvědčen, že nad tyto trapnosti jsme se již po roce 1989 povýšili, ale jak to tak vypadá, vše se stále opakuje," píše Bumba.

Ferdinand Porsche

Narodil se ve Vratislavicích 3. září 1875. Byl konstruktérem automobilů, známý je hlavně jako tvůrce populárního "lidového vozu" později známého jako VW Brouk.

V roce 1938 začala výstavba továrny na výrobu lidových vozů ve Wolfsburgu, kde je dnes sídlo firmy Volkswagen. Vzhledem k začínající válce se místo lidového vozu začala vyrábět jeho vojenská verze KdF-82, zvaná KdF Kübelwagen.

Porsche navrhl také několik typů obrněných vozidel - stíhač tanků Ferdinand, a pouze do prototypu dovedený supertěžký tank Maus.

Po válce byl Ferdinand Porsche odsouzen za spolupráci s nacisty na 22 měsíců vězení.

Zemřel krátce po svých 75. narozeninách na následky infarktu ve Stuttgartu, pohřben je v Zell am See.

Podle starosty Vratislavic Aleše Preislera se celá věc dostala do složité situace, kterou zapříčinilo bývalé vedení obce. "To, že tady vybudovalo památník, situaci moc nepomohlo. Kdyby to rovnou nazvali expozicí a uvedli, jak to s Porschem bylo ve válečných letech, nikdy by k této situaci nedošlo," míní starosta.

Bumba se cítí rozhořčen i proto, že on sám propaguje Vratislavice jako rodiště Porscheho přes třicet let. "Za tu dobu jsem zde uvítal mnoho návštěvníků z celého světa, kteří sem přijeli právě za touto historií. A nebyli to lidé jen z Evropy, ale i Asie, Ameriky i Austrálie. Mnozí by jinak do České republiky vůbec nezavítali. A nikdo z nich si tím nepřipomínal smutné období války," píše starostovi.

Odstranění cedulí je rozhodnutím rady, říká starosta

Co na to Preisler? "Panu Bumbovi rozumím, ale to, co dělá s Porschem on, je soukromý sektor. My jsme bohužel ten veřejný a nemůžeme to řešit striktně tak, jak on to vidí. Po nás tady pak veřejnost hned jde," řekl.

Není tedy podle něj škoda, že kvůli odstranění Porscheho jména se o něm řada lidí nedozví a už nikdy do Vratislavic nepřijedou? "To je rozhodnutí rady a i kdyby to chtěl jedinec změnit, tak s tím nic neudělá," vysvětlil.

Podle Bumby je smutné, že nyní téměř po sedmdesáti letech vytahují někteří lidé v zájmu vlastního zviditelnění nepodložená obvinění a špiní památku člověka, který celý svůj život věnoval především technice a konstrukcím a o politiku se aktivně nezajímal.

"Vratislavice nad Nisou by měly být po právu hrdé na skutečnost, že mají tak slavného rodáka, jakým je Ferdinand Porsche a měly by toho náležitě využít ve svůj prospěch," míní.

"My ale nemáme proti Porschemu coby konstruktérovi nic. Byl to geniální člověk, který něco dokázal a posunul vývoj techniky. Nesmíme ale zapomínat na to, že za války to s ním bylo tak, jak to bylo," opakuje starosta.

Vratislavice se nyní vůbec ocitly v centru zájmu. Na Facebooku řeší kontroverzního rodáka Porscheho a vymazání jeho jména desítky lidí. V diskusích jedni vratislavickým spílají, jiní jejich postoj chápou. Vše přetřásají i média. "Za tenhle týden mi volalo asi čtyřicet novinářů," přiznává starosta.