Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV (variantu HIV-1). Zelené...

Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV (variantu HIV-1). Zelené body jsou viry, které se „líhnou“ z napadené imunitní buňky. | foto: C. Goldsmith

Lidé se přestávají bát AIDS. V kraji přibývá nakažených virem HIV

  • 6
Lidé se přestávají bát viru HIV. V Libereckém kraji loni počet lidí, nakažených tímto virem, stoupl nejvíc od roku 1985, kdy se infekce, z níž se může vyvinout smrtelná nemoc AIDS, sleduje. Jde přitom jenom o případy, o kterých se ví.

Krajská hygienická stanice k poslednímu prosinci loňského roku evidovala v kraji 59 HIV pozitivních lidí. U 13 z nich se projevila nemoc AIDS.

„Loni tak v kraji přibylo sedm nových případů, nejvíce za sledované období,“ zmínila Jana Prattingerová, ředitelka epidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice v Liberci.

V rámci České republiky to představuje sedmou nejvyšší relativní nemocnost. To znamená, že je počet nemocných vztažen k milionu obyvatel.

„Případy zatím přibývaly pomalu, za rok měli vždy tři nebo čtyři. Teď jich je sedm. Všechny přibyly od srpna. A jen teď v únoru máme další dva případy. Něco závažného se děje a je alarmující, že případů přibylo najednou tolik,“ řekla Prattingerová.

Mnoho případů je v gay komunitě, ale nemocní jsou i heterosexuálové. U řady osob odborníci vůbec nevědí, jak se nakazily.

V souvislosti se sedmi novými případy část nakažených vyhledala lékaře, protože už měli závažné zdravotní potíže. Infekce u nich byla v rozvinutějším stadiu. Nově nakaženým je ale i člověk, který žádné obtíže neměl, přesto absolvoval test. Měl totiž rizikový pohlavní styk.

Podle hygieniků se dnes lidé nákazy HIV méně bojí než předchozí generace. A zbytečně riskují. Medicína přitom sice dokáže nakaženým prodloužit život, neumí je ale úplně vyléčit.

„Z epidemiologických šetření zaznamenáváme, že se u mladých lidí vytratil strach z HIV, neuvědomují si tolik riziko. Velkou roli hrají i drogy. K šíření tak dochází snáz než v minulosti,“ domnívá se Prattingerová.

HIV a AIDS v Česku

K 31. prosinci 2015 bylo v ČR evidováno 2620 HIV pozitivních osob. Zjištěný klinicky rozvinutý syndrom získaného selhání imunity (AIDS) mělo 458 z nich.

Nejvíce – 65 % bylo pozitivních homosexuálních/bisexuálních mužů, následovali heterosexuální jedinci (25 %), kde byl poměr mezi oběma pohlavími zhruba vyrovnaný. Lehce převažovaly ženy.

V Libereckém kraji hygienici ke stejnému datu evidovali 59 HIV pozitivních osob. U 13 z nich byla zjištěna nemoc AIDS.

Loni tak v Libereckém kraji přibylo 7 nových případů, nejvíc za třicet let, kdy se nemoc sleduje.

Podle ní je nebezpečným jevem snížená ostražitost osob, jejichž způsob života jako sexuální orientace, promiskuita nebo sexuální turistika přináší vyšší riziko nákazy.

Problematické je také důsledné dohledávání HIV pozitivních. O své nákaze mnohdy ani neví a onemocnění nevědomě šíří dál.

„O rizicích infekce je potřeba mluvit už s dětmi ve školách. Je tam velká mezera. O nebezpečích by se měly dozvídat stále mladší děti. Stále mladší děti se totiž uchylují k rizikovým aktivitám,“ soudí epidemioložka.

Jedním ze způsobů, jak na nebezpečí upozornit, je i tramvaj proti AIDS. V Liberci na konci roku u příležitosti Světového dne boje proti AIDS varovala před šířením nákazy. Lidé se také mohli nechat v sanitce na terminálu MHD bezplatně otestovat na přítomnost viru HIV.

Testy v Liberci absolvovalo více než 70 lidí. Výsledky testu se zájemci dozvěděli za dvacet minut. Sanitka funguje od loňského května a za tu dobu už odhalila sedm nakažených virem HIV.