Očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím se provádí ve dvou dávkách. (ilustrační snímek)

Očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím se provádí ve dvou dávkách. (ilustrační snímek) | foto: Radek Cihla, MAFRA

Přibývá dětí bez očkování. Hrozí jim třeba spalničky, varují hygienici

  • 33
Málo očkovaných dětí proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím objevili hygienici. Jde o děti ročníku 2011. Je jich dvakrát víc neočkovaných než těch, které se narodily rok předtím. Nejhůře jsou na tom okresy Liberec a Jablonec nad Nisou.

Hygienici prošli chorobopisy celkem 23 tisíc dětí. „Zjistili jsme, že u očkování proti příušnicích, zarděnkám a spalničkám máme v Libereckém kraji problém. Nedosahujeme takzvané kolektivní imunity devadesáti pěti procent. To znamená, že je tu určitý terén k tomu, aby v případě, když se tu onemocnění vyskytne, došlo k dalšímu šíření,“ zmínila vedoucí protiepidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

Očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím se provádí ve dvou dávkách. První děti dostanou v 15 měsících, přeočkování následuje za šest až deset měsíců.

Z kontroly krajských hygieniků vyplynulo, že mezi 4820 dětmi narozenými v roce 2010 jednu nebo obě dávky nedostalo 163 dětí. Mezi 4191 dětmi narozenými v roce 2011 jich bylo dokonce 320.

Spalničky patří k nejinfekčnějším onemocněním, se kterými se v Evropě mohou lidé setkat. Jsou mnohem nakažlivější než chřipka. Epidemiologové uvádějí, že jeden nemocný spalničkami nakazí až osmnáct lidí kolem sebe. U chřipky to jsou čtyři lidé.

Někteří rodiče očkování dětí odmítají

U současného strašáka epidemiologů, virového onemocnění eboly, to jsou dva. Loni hygienici v kraji řešili jediný případ výskytu spalniček.

Jeden se už objevil i letos. Minulý týden se onemocnění projevilo u Poláka, který pracuje v Liberci u velké nadnárodní firmy. „Zdroj zatím neznáme,“ uvedla Jana Prattingerová. Podle ní jsou pod dohledem rodina, přátelé i kolegové z práce. Inkubační doba bývá maximálně osmnáct dnů, první příznaky jsou podobné chřipce.

Rodiče odmítají očkování z nejrůznějších důvodů. Buď někdo z okolí měl po očkování závažnou reakci, nebo se jen obávají možných komplikací. Podle hygieniků může jít u části rodičů i o vliv módy nebo nedostatku informací.

Ti, kdo očkování odmítají, jsou však především vzdělanější lidé, co přemýšlejí o nežádoucích účincích vakcín. Vadí jim především, že se o nich nemluví.

„Mezi pediatry a rodiči neprobíhá o očkování věcná diskuse. Rodičům je oznámeno, kdy a na jaké očkování se mají dostavit. Z nežádoucích účinků očkování jsou zmíněny pouze zarudnutí v místě vpichu, případně zvýšená teplota, o vážných hrozbách se bohužel nedozvíte,“ uvedl před časem otec Pavel Branda.

O rizicích očkování přečetl řadu studií a knih a považuje je za nebezpečnější než některé samotné nemoci, proti nimž se očkuje.