Jan Korytář (vlevo) si s Thomassem Zenkerem, primátorem Žitavy, prohodí bydliště. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Primátor Žitavy s náměstkem Liberce si vyzkouší, jak se bydlí u sousedů

  • 22
Náměstek libereckého primátora Jan Korytář se příští týden odstěhuje na čtrnáct dní do německé Žitavy. Chce si vyzkoušet, jaké to je bydlet v cizím městě kousek za hranicemi. K životu v Žitavě chce nalákat i další Liberečany. Narozdíl od nich ale bude mít ve městě pobyt zdarma.

„Dostane k dispozici nový byt přímo v centru města,“ sdělil primátor Žitavy Thomass Zenker.

Podle Korytáře bude čtrnáctidenní pobyt důležitý pro pochopení problémů obou měst a jejich běžného života.

„Nebudu tam pouze bydlet, ale využiji ten čas i pro setkávání s různými organizacemi i s ostatními politiky,“ zmínil Korytář.

Do stěhování jde i přes to, že se nedomluví se svým německým hostitelem, k dispozici tak bude muset mít překladatele.

Bývalá primátorka Liberce a nyní zastupitelka za ČSSD Martina Rosenbergová nevidí na Korytářově misi nic prospěšného.

„Nevím, co se změní tím, že tam bude bydlet nějaký politik, nevidím v tom žádný velký přínos,“ prohlásila zastupitelka.

Žitava má spoustu volných bytů

Žitava udržuje s Libercem partnerské vztahy již od roku 1973. Nyní podávají obě města společně projekt na rozvoj aglomerace.

„V oblasti kultury a sportu i v hospodářství nemáme problémy, horší je to už v dopravě a transportu, tam to není jednoduché, a chceme to zlepšit. K tomu nám může projekt pomoci,“ informoval žitavský primátor.

Německé příhraniční město se pomalu vylidňuje, z původně osmačtyřiceti tisíc obyvatel jich má nyní o polovinu méně. Volných bytů je tam k dispozici kolem tří a půl tisíce, tedy více než dvacet procent. Cena za metr čtvereční se pohybuje kolem čtyř až pěti euro.

Volné byty jsou tak jedním z důvodů, proč by do Žitavy mohli začít přicházet Češi.

„Všichni jsme součástí Evropské unie a hranice jsou pouze virtuální. A pokud tu mají volné byty, tak proč je nenabídnout našim občanům. Navíc to může být i výzva pro mladé lidi, kteří se tu mohou naučit německy. A někomu zase může vyhovovat životní styl ve městě, které je v porovnání s Libercem klidnějším a historickým,“ vyjmenoval důvody pro žití za hranicemi Korytář.

Korytář odmítá, že nabádá k vylidňování Liberce

Sám uznává, že se jeho stěhování nemusí zamlouvat některým politikům. Vyčítají mu, že nabádá k vylidňování Liberce.

„Já si to ale nemyslím. A určitě nepůjde o tisíce lidí, ale o o desítky. Pokud se spolupráce rozběhne rychleji, tak Liberec i Žitava z ní mohou jen profitovat, jsme kousek od sebe, jen 26 kilometrů. Každé město může nabídnout něco jiného. A rozhodně to není tak, že velký Liberec pomůže Žitavě s problémem bydlení. My se naopak můžeme naučit, jak zacházet s veřejným prostorem, jehož kvalita je v Žitavě mnohem vyšší,“ doplnil Korytář.

A protože jeho pobyt uhradí Žitava, na oplátku bude i její primátor bydlet čtrnáct dní zadarmo v Liberci.

„Rozhodně to nebude hrazeno z městského rozpočtu, ale pokusím se na to sehnat sponzorské peníze. A pokud se mi to nepodaří, zaplatím to ze svého,“ zmínil Korytář.