Podle odborníků jsou i senioři ohroženi nejrůznějšími závislostmi. (ilustrační snímek)

Podle odborníků jsou i senioři ohroženi nejrůznějšími závislostmi. (ilustrační snímek) | foto: AP

Alkohol i léky proti úzkosti. Senioři se zpovídali ze svých závislostí

  • 0
Na sladkém. Na cigaretě. Na sexu. Na televizi. Na prodejních akcích. Takové jsou představy seniorů o závislosti. Devatenáct z nich se sešlo v libereckém Komunitním středisku Kontakt, aby si vyslechli přednášku na téma Závislost v seniorském věku.

V pořadí už osmou ji pořádalo doléčovací centrum Advaita. To má se závislými bohaté zkušenosti. Pomáhá jim při odvykací léčbě a zaměřuje se i na prevenci, hlavně u mladých lidí i školáků. Jenže teď zajímá odborníky i další skupina - senioři.

„Je to docela skrytá populace ohrožená závislostí. Ve velké míře užívají léky více než ostatní, hlavně na bolest, ale i úzkosti,“ upozornil David Adameček, ředitel Advaity.

„Takhle staří už závislí být nemůžeme,“ říká jedna z přítomných dam. „Já myslím, že nejvíce ohrožené jsou hlavně ženy, mají k závislosti blízko. My muži máme koníčky, vždy se nějak zabavíme,“ dodává muž, který se ale na závěr přiznává, že k závislosti měl v mládí velmi blízko.

„Byla nás parta deseti chlapů, každý den jsme chodili do hospody, kamarád vypil za odpoledne i pětadvacet piv. Z těch deseti už žijeme jenom tři, ostatní z toho vlaku včas nevyskočili a alkohol je zničil,“ svěřuje se.

Drahuše Tkáčová, která přednášku, v Libereckém kraji ojedinělou, vede, upozorňuje hlavně na to, že někteří staří lidé užívají silně návykové léky dlouhodobě. „Znám paní, která léky na spaní užívala dvacet let,“ prohlásila.

U starších lidí se závislost pozná hůře

„To není možné, já jsem si je vzala asi dvakrát, a bylo mi po nich tak blbě, motala jsem se, že už jsem si je nikdy vzít nemohla. To raději užívám bylinky, nebo piju na noc mléko s medem,“ nevěřícně kroutila hlavou další ze seniorek.

A víte, jak se závislý člověk vlastně pozná, ptá se Drahuše Tkáčová. „Je nervozní. Střídají se u něj nálady. Osobnost se úplně změní, třeba se přestane mýt,“ odpovídají posluchači.

„Alkoholika nezměníte. Ťukám si na čelo, když slyším mladou holku, jak říká, že si kluka, co chlastá, převychová. Nesmysl. Já radím, vemte děti, kufry a pryč,“ nabádá další z důchodců.

Nezdá se, že by tahle skupina seniorů byla ohrožená závislostí. Vypadají aktivně, chodí do klubu, na kafe, dva pánové u vedlejšího stolu hrají šachy. „Jenže někdy se člověk dostane do takové situace, kdy chce být sám, nechce okolo sebe jiné lidi, a pak může sáhnout i po alkoholu nebo jiné droze. Je to pro něj forma útěku,“ upřesňuje Tkáčová.

Problém prý je, že u starších lidí se závislost rozeznává složitěji. A to vzhledem k jejich zdravotnímu stavu. Mnohdy se změny nálad přisuzují tomu, že má bolesti anebo je to reakce na léky, které musí užívat.

„Vzpomínám si na případ, kdy za námi přišla do ambulance dcera asi sedmdesátiletého muže, který začal mít problémy s alkoholem. A i v doléčovacím centru máme klienty vyššího věku, kteří mají diagnostikovanou závislost. Myslím, že je dobré o těchto věcech mluvit, protože se nevyhýbají ani seniorům,“ dodal Adameček.