Lidé z okolí zoo vyvěsili na stromy varovné cedule, které mají odradit řidiče...

Lidé z okolí zoo vyvěsili na stromy varovné cedule, které mají odradit řidiče od nepovoleného parkování. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lidem u liberecké zoo došla trpělivost. Vyvěsili vlastní zákazy stání

  • 437
Obyvatelům ulic sousedících s libereckou zoo došla trpělivost s bezohlednými řidiči. Ti totiž svá auta často parkují mimo vyhrazená stání nebo blokují lidem vjezdy k jejich domům. Na stromech v Alšově ulici proto lidé nedávno umístili řadu zalaminovaných papírových cedulí se značkou zákaz stání.

Na dalších cedulích pak stojí, že pokud řidiči zaparkují své auto méně než tři metry od křižovatky, místní okamžitě volají městskou policii. A zdá se, že cedule začínají plnit svůj účel.

„Nejhorší situace nastane, když se v zoo koná nějaká akce, třeba pro děti. To tady opravdu ta auta parkují kde se dá a nehledí na žádné předpisy. Od té doby, co jsou tady ale na stromech ty cedule, se situace o dost zlepšila a řidiči si dávají pozor,“ uvedla Vlasta Kloučková, obyvatelka Alšovy ulice.

Problém s parkováním v okolí Lidových sadů a zoo sice není žádnou novinkou, ale situace se tady zhoršila poté, co před dvěma lety vznikl nový vchod do zoo umístěný přímo u otočky tramvaje.

Existuje zde sice záchytné parkoviště, ale to je v turistické sezoně rychle zaplněné. Stejně tomu bylo i ve čtvrtek dopoledne. Nepomáhají bílé čáry legalizující parkování ve zmíněné Alšově ulici, ale i v ulicích Třebízského a Březová alej.

„Situace začíná být nebezpečná. Často musíme z domu vyjíždět nadvakrát, jelikož přes auta, která parkují po obou stranách silnice není vidět do vozovky. Některá auta parkují klidně i na chodníku. V době, kdy se v zoo koná nějaká akce či přes turistickou sezonu jsou zdejší ulice a křižovatky přecpané a nepřehledné. Ty cedule, co tam nyní visí, ale situaci trochu pomohly,“ řekl liberecký zastupitel za Starosty David Václavík, který v dotčené oblasti bydlí.

Problém s parkováním je dlouhodobý

Řidiči ovšem cedule na stromech nemusí respektovat, jelikož nejde o oficiální dopravní značky. Na druhou stranu legálně parkovat smějí pouze tam, kde jsou na silnici vyznačeny bílé pruhy.

Podle městské policie jde o dlouhodobý problém, který je nyní přes prázdniny více vidět.

„Problémy ale nejsou jen ve zmíněných ulicích, ale i v Riegrově ulici, po které jezdí tramvaj. Lidé se často, když je parkoviště u zoo plné, otáčejí a jezdí do protisměru. Jde zejména o turisty, kteří nejsou z Liberce a nevědí, kam mají jet,“ popsal ředitel libereckých městských strážníků Ladislav Krajčík.

U zoo funguje služebna strážníků. „Standardně tady řešíme parkování na nevyznačených místech, někdy i parkování ve vjezdech do domů,“ dodal šéf strážníků.

Liberecká radnice o problému, na nějž upozornil Deník, ví. „Primátor města Tibor Batthyány slíbil, že po své dovolené se osobně na místo přijede podívat,“ informovala mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová.

Město má připravený návrh projektu

Podle ní má město připravený návrh projektu, který by doplnil informační dopravní značení na parkoviště v okolí zoologické zahrady.

„Předpokladem je, aby obsluha jednotlivých parkovišť byla spojena mezi sebou vysílačkami a operativně naváděla vozidla návštěvníků na jednotlivá parkoviště. Návrh projektu je nyní v připomínkovém řízení Zoologické zahrady Liberec a Městské policie Liberec,“ doplnila Kodymová.

Současná kapacita parkovacích ploch, které spravuje zoo, je zhruba 250 míst. Podle nedávného vyjádření ředitele zoo Davida Nejedla už byly zpracovány dvě studie, které by problematiku parkování v okolí zahrady řešily.

„Jedna varianta počítá s možnou výstavbou parkovacího domu na vnitřní ploše tramvajové smyčky. Zde by mohlo vzniknout asi 200 míst. Další možností je výstavbu terasovitého parkoviště v prostoru bývalého přírodního amfiteátru v lese za dětským koutkem, tam by byla možná kapacita až 250 parkovacích míst,“ sdělil nedávno Nejedlo.