Prodejem technických služeb chce liberecká radnice řešit své alarmující dluhy.

Prodejem technických služeb chce liberecká radnice řešit své alarmující dluhy. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Boj o technické služby v Liberci vrcholí. Primátorka jde proti náměstkovi

  • 7
Další kolo boje o prodej městského majetku se bude konat na schůzi libereckého zastupitelstva. Ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc předloží návrh prodeje Technických služeb města Liberce, což se samozřejmě nelíbí opozici, ale překvapivě ani primátorce Liberce Martině Rosenbergové (ČSSD).

Nejdřív se proti prodeji postavila Změna pro Liberecký kraj. Podle ní je prakticky jediným argumentem vedení radnice, že město není dobrý hospodář a technické služby (TSML) nedokáže spravovat tak, aby byly efektivní a konkurenceschopné.

"Že technické služby nefungují jak by měly, není způsobeno tím, že pro město je nevýhodné vlastnit obchodní společnosti, ale tím, že firmu místo schopných manažerů vedou tak zvaní odborníci ze sociální demokracie. Další důvod je v historii. Za vlády ODS byly TSML odebrány lukrativní činnosti jako zajištění osvětlení či služby v odpadovém hospodářství," říká předseda Změn Jan Korytář.

Připomněl tím odtržení nejlukrativnějšího byznysu, což byl na začátku devadesátých let svoz odpadů, i pozdější předání veřejného osvětlení firmě Eltodo. Ta je od té doby jeden z hlavních sponzorů hokejových Bílých Tygrů.

"Teď je z technických služeb chudá nevěsta, přesto má cenu podle nejnovějšího auditu a analýzy devadesát milionů korun. Chci zastupitelům navrhnout, aby je prodali za sto milionů," plánuje ekonomický náměstek Jiří Šolc.

Analýza hovoří pro prodej

Analýza podle něj ukázala, že nejvýhodnější bude pro libereckou radnici, kterou tíží dluhy dvě miliardy korun, TSML prodat. "Čím dřív, tím lépe, neboť jejich cena bude rychle klesat," míní.

Ke Změně se zničehonic přidal klub zastupitelů ČSSD v čele s primátorkou Rosenbergovou: "Ráda bych poděkovala náměstkovi Šolcovi za přípravu podkladů a materiálů, které připravil na žádost zastupitelstva. Klub ČSSD předložený materiál projednal a rozhodl se, že prodej v současné chvíli není možné podpořit. Nejprve je nezbytné stabilizovat vnitřní situaci ve společnosti, včetně obměny jejího vedení."

ČSSD chce, stejně jako Změna, aby rozhodnutí padlo až po nadcházejících podzimních komunálních volbách.

"My s prodejem nikdy souhlasit nebudeme. Řešením není privatizace, ale výměna politicky dosazeného vedení za manažery, kteří budou vybraní v otevřeném výběrovém řízení podle odborných kvalit. V případě úspěchu v komunálních volbách budeme usilovat o to, aby ve vedení všech společností, kde má město majoritní podíl, byli odborníci. Politici by v nich měli mít jen kontrolní úlohu v dozorčích radách," upozorňuje Jaromír Baxa ze Změny pro Liberec.

Je to jediná správná cesta, míní náměstek Šolc

Přes odpor Změny i sociálních demokratů je náměstek Šolc o správnosti prodeje přesvědčen: "Nemyslím si, že je to správná cesta. Řídím se řečí čísel a ty hovoří o tom, že se mají technické služby prodat. Jsem přesvědčen, že kdyby je získala nějaká velká nadnárodní společnost, že by fungovaly lépe a efektivněji."

O tom, jak spor mezi náměstkem Šolcem, ČSSD a opozicí dopadne, se ukáže na čtvrteční schůzi zastupitelstva. Když se obě znepřátelené strany spojí, budou mít dohromady jen sedmnáct hlasů z devětatřiceti.

"Když to většina odhlasuje, pokusím se navrhnout prodej technických služeb ještě před volbami," nevzdává se náměstek Šolc.