Areál Seby T ve Smržovce.

Areál Seby T ve Smržovce. | foto: Naxos

Bývalou textilku v Jizerských horách chce koupit několik zájemců

  • 2
Dvě opuštěné textilky na Tanvaldsku chtějí koupit velké firmy, ale také menší podnikatelé. O bývalou barvírnu a úpravnu v Plavech bojuje hned několik zájemců, o zavřenou tkalcovnu v Dolní Smržovce se zatím uchází jeden.

"První kolo výběrového řízení na plavskou továrnu už skončilo," řekl Michal Skuhra ze společnosti Naxos, který má prodej opuštěných textilek na starosti. "Vítěz není však ještě jasný, určí ho až druhé kolo," upřesnil. 

Továrny v Plavech a ve Smržovce patřily společnosti Seba T. Když zkrachovala, zůstaly po ní dluhy téměř 160 milionů korun. Největším věřitelem je banka. Druhé kolo výběrového řízení se koná na její popud. Doufá, že k částkám nabídnutým v prvním kole zájemci ještě něco přihodí.

Cena plavské továrny je 3,2 milionu korun a není pravděpodobné, že by uchazeči o plavskou textilku z druhého kola výběrového řízení couvli. Přišli by totiž o předem složenou kauci 600 tisíc korun. "Druhé kolo výběrového řízení skončí v únoru," prohlásil Skuhra.

Plavskou továrnu opustila Seba T jako poslední svou textilku před necelými dvěma roky. Zůstaly tam pouze čisté haly, stroje se odvezly a všechny trubky se vyřezaly. Zachovalá hlavní budova má novou umělohmotnou střechu a hliníková okna. 

I kdyby tam byly jen sklady, byla by tu práce, říká starostka

Zpráva o tom, že textilka najde již letos v zimě nového majitele, potěšila plavskou starostku Věru Mužíčkovou. "I kdyby tam někdo udělal jenom sklady, pár pracovních míst pro lidi z obce by tam vzniklo," soudí Mužíčková.

"Nejvíc by nás ale potěšilo, kdyby se v továrně znovu rozjela výroba. Obec tam v minulosti dotáhla plyn. S pomocí Evropské unie jsme za tři miliony korun opravili chátrající most, kudy do textilky jezdily kamiony," uvedla. 

Z celého Tanvaldska zůstala jediná fungující textilka právě v Plavech. Továrna německé firmy Kümpers dává živobytí asi 130 lidem.

Naxos prodává rovněž bývalou tkalcovnu a přádelnu v Dolní Smržovce. Přihlášky do výběrového řízení mohli zájemci podávat do pondělí. Kauci 800 tisíc korun složila zatím jedna firma, na prohlídku průmyslového skvostu vystavěného před první světovou válku, však dorazilo mnohem víc zájemců.

Zájemce z Německa

"Byla mezi nimi rovněž velká textilní společnost z Německa," konstatoval Skuhra.

"Orientační cena nádherné továrny, jež připomíná klášter, činí šest milionů sto tisíc korun. Průmyslový areál se rozkládá na téměř dvou a půl hektarech. Hlavní budova se liší od běžných továren. Stojí v zahradě plné vzrostlých stromů," prohlásil. 

Skuhra tvrdí, že zájemci o bývalou tkalcovnu by chtěli průmyslový areál využívat celý. V továrně působí v pronajatých prostorech pět menších firem. Na střeše pak se nachází sluneční elektrárna a musí tam zůstat do roku 2035.

Prodej "kláštera" leží v hlavě starostovi Smržovky Marku Hotovcovi. "Chtěl bych znát co nejrychleji výsledky výběrového řízení," poznamenal starosta.

"Rádi bychom věděli, jak nový majitel s bývalou tkalcovnou naloží. Doufáme, že ji získá nějaká kapitálově silná společnost. K obnovení výroby potřebuje továrna rekonstrukci za desítky milionů korun," dodal. 

K mání je i Seba T v Tanvaldě

Ve Smržovce leží také opuštěná přádelna, stará více než sto let. Prodává se za 6,7 milionu korun. Výběrové řízení potrvá do 14. února a kauci zatím nesložil nikdo.

K mání je i tanvaldská továrna Seby T. Na dražbu do Prahy dorazili podle ČTK minulý týden tři zájemci. Odevzdali milionovou jistinu, ale do souboje o průmyslový komplex za 6,9 milionu korun se nepustili. Nejspíš doufají, že při opakované dražbě sjede vyvolávací cena dolů.

Seba měla ještě v osmdesátých letech minulého století čtyři a půl tisíce zaměstnanců nejen na Tanvaldsku, ale také v Rokytnici nad Jizerou nebo v Bílině. Po roce 2000 rozdrtily firmu levná asijská konkurence a dovoz pašovaného textilu.