Termální lázně v Chrastavě (ilustrační snímek)

Termální lázně v Chrastavě (ilustrační snímek) | foto: Dům pohody

Podvod i vydírání. Velkolepý projekt chrastavských lázní skončil u soudu

  • 0
Podvod, falešné akcie i vydírání stály za pokusem o ovládnutí akciové společnosti Dům pohody. Neboli megalomanského projektu termálních lázní v Chrastavě placeného z peněz Unie za desítky milionů. Případ je teď u soudu a velkolepý projekt v troskách.

Obžalobě z pokusu podvodu v nejpřísnějším odstavci čelí Antonín Beck, Miloslav Brychta, Karel Landa a Barbora Landová. Všem hrozí až desetileté vězení. Landa a Beck jsou v kauze obžalováni ještě z pokusu zločinu vydírání, za který hrozí pět až dvanáct let vězení.

„Obžalovaní se měli pokusit prostřednictvím falešných akcií a řady notářských zápisů a valných hromad ovládnout akciovou společnost Dům pohody, která provozovala lázně v Chrastavě. Ačkoliv si měli být vědomi toho, že pravé akcie společnosti nikdy nevlastnili,“ uvedl státní zástupce Radim Kadlček.

Dům pohody ovládal Jan Imlauf, jediný společník firmy Imstav Group, která chrastavské lázně postavila. Podle obžaloby potřeboval zastřít, že akcie vlastní, jinak by totiž nemohl získat dotace z evropských fondů. Proto podle obžaloby fiktivně převedl na základě smlouvy z dubna 2008 veškeré akcie na Barboru Landovou. Toho podle obžaloby obžalovaní v roce 2013 využili.

Protože akcie neměli fyzicky v rukou, obstarali si akcie s falešným podpisem prvního předsedy představenstva. Padělané akcie pak podle obžaloby Landová předložila notáři a rozhodla o odvolání předsedy představenstva Ivo Palouše. Novým předsedou se stal její otec Karel Landa.

Obžaloba tvrdí, že Landa uzavřel smlouvu o poskytnutí úvěru společnosti Dům pohody ve výši 35 milionů korun s firmou CASSIEL SE. Státní zástupce má zato, že šlo o fiktivní úvěr. Firma se tak měla stát v budoucnu významným věřitelem. Společnost ovládal Antonín Beck.

Pokusili se způsobit škodu za 44, 9 milionu korun

Podle obžaloby tento muž po dohodě s Karlem Landou usiloval o získání majetku společnosti Dům pohody. Státní zástupce poukazuje na to, že se pokusili způsobit škodu za 44, 9 milionu korun. Pokus zločinu vydírání tkví v tom, že Landa a Beck vyhrožovali Janu Imlaufovi, že uplatní fiktivní pohledávku 35 milionů korun, jestli nezaplatí 20 milionů korun.

Hrozili medializací případu. Později požadavek „zmírnili“. Hrozili, že udají Imlaufovo skrývané vlastnictví akcií Domu pohody. Dle obžaloby hrozili i tím, že Dům pohody v soudních řízeních nezničí, pokud Imlauf převede pravé akcie Domu Pohody na společnost CASSIEL SE.

Landová u soudu odmítla vypovídat. Stejně jako Beck. Ten se jen ohradil proti svému stíhání. „Odmítám, že jsem se snažil uloupit desítky milionů a vydírat. Cítím se na sto procent nevinný,“ hájil se Beck. Nevinen se cítí i Landa. O falešných akciích prý nevěděl. „Nechápu, proč stojím u soudu. Jedná se tu o podvody s dotacemi a regionální radu a já jsem to rozvířil. Dokonce mi propíchali pneumatiky,“ řekl Landa.

Termální lázně v Chrastavě patří k největším projektům v kraji, na něž šly evropské peníze. Dům pohody dostal z operačního programu Severovýchod dotaci 113 milionů.

Policie se v souvislosti s chrastavskými lázněmi zabývá od roku 2014 ještě jedním případem. Má podezření, že došlo k machinacím s evropskými dotacemi. Z poškození zájmů Evropské unie a dotačního podvodu, pletich kolem veřejných zakázek a dražby, braní a nabízení úplatků je obviněno jedenáct lidí. Mimo jiné i Jan Imlauf a bývalý krajský předseda ČSSD v Libereckém kraji Robert Dušek.