Lukáš Hvojník shlíží ze svého balkonu na místo, kde by měla stavba vyrůst.

Lukáš Hvojník shlíží ze svého balkonu na místo, kde by měla stavba vyrůst. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hluk a kamiony nám zničí bydlení, bojí se továrny lidé z Vratislavic

  • 6
V Liberci vypukl boj o novou továrnu. Montovnu firmy Inteva se třemi sty zaměstnanci odmítají obyvatelé městské části Vratislavice i místní radnice. Stavba má totiž vyrůst v těsném sousedství obydlené části a plánovaného lesoparku.

Továrna si vybrala za svoje sídlo prostor za bývalým hotelem Zelené údolí, dnes rezidenčním komplexem, podél ulice Ořechová. Lidé z přilehlého sídliště mají strach z hluku, ale i nárůstu dopravy a ničení příjezdové silnice.

Firma Inteva, což je bývalý Arvin Meritor, ale o zvolené místo stojí. Do Vratislavic hodlá přesunout svůj závod z Dolního Hanychova. A chce začít vyrábět do konce roku, i když ještě nemá územní rozhodnutí. Stavba by se tak musela rozběhnout už v září.

Pokud se Intevě podle ředitele nepodaří rozjet výrobu na plánovaném místě, zvažuje odchod z Liberce.

„Už nyní víme, že žádná jiná vhodná plocha v Liberci a okolí není. Na průmyslové zóny jsme příliš velcí, nevyhovovaly nám ani zvažované přestavby brownfieldů. Lidem se ale rozhodně kvalita života nezhorší, náš závod bude po všech stránkách lepší než to, co tam mají obyvatelé teď,“ říká ředitel závodu Filip Salač.

Pozemek dnes slouží jako skládka

Naráží na to, že výrobna má vzniknout na pozemku, který dnes slouží jako skládka zemin, demoličních a stavebních materiálů. Lidi dnes trápí prach i velký pohyb těžké stavební techniky.

„Odpor plyne z neznalosti. Pokud postavíme montovnu, v plném provozu se tu za den protočí maximálně deset kamionů, to by bylo až tak za čtyři roky. Teď je nákladních aut mnohem víc. Za směnu by přijelo maximálně padesát zaměstnanců, a to se skoro neprojeví. Parkoviště by byly na straně dálnice,“ říká ředitel Salač.

Dodává, že územní plán povoluje lehkou montovnu: „Stavba ani nezastíní výhled, kolem haly bude zeleň. A nebude tu žádná lakovna, lidí se to nijak nedotkne.“

Právě dnes se na vratislavické radnici setká s předsedy společenství vlastníků bytů ze sídliště Nové Vratislavice. Obyvatelé jsou tvrdě proti stavbě.

„Zvýší se hluk, bude větší doprava, lidi se v noci nevyspí, fabrika má jet na tři směny. Nechápu, proč tak velký podnik strkají do obydlené části města,“ bojí se Lukáš Hvojník. Jeho balkon je přímo naproti pozemku, kde má továrna stát.

Konec klidného bydlení?

„Fabrika to tu ještě zhorší. Jakmile se tu jednou postaví továrna, o klidném bydlení si můžeme nechat už úplně zdát,“ myslí si zase Božena Kosinová.

Proti stavbě se ale jednomyslně postavili i vratislavičtí radní. Zastavět by se mělo přes 10 tisíc metrů čtverečních.

„Investor s námi na začátku nekomunikoval a o záměru jsme nevěděli. Se stavbou nesouhlasíme. Dokumentace ve zjišťovacím řízení nebyla pro posouzení dostatečná. Nezohledňovala blízkost domů ani intenzitu dopravy. Územní plán je z roku 2002, od té doby se situace výrazně změnila, stala se z ní víceméně obytná zóna, dřív tam byly jen louky a volné plochy. Nikdo to nezohlednil,“ říká místostarosta Vratislavic Jiří Mejsnar.

Stížnost leží na krajském úřadě

Radnici podle něj zavalují lidé dotazy a protesty. „V podstatě se neobjevil jediný člověk, který by tam montovnu chtěl. Budeme za lidmi stát,“ podotkl místostarosta. Lidé se stížnostmi obrátili i na odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje. Ten je teď vyhodnocuje.

„Závěr řízení bude zveřejněn zhruba v polovině června,“ zmínila mluvčí krajského úřadu Markéta Dědková.

Pokud by firma musela zpracovat větší studii o vlivu továrny na životní prostředí, plány na stavbu by to posunulo nejméně o rok. „Jestli to povolí bez větší studie, odvoláme se,“ říká Jiří Mejsnar.