Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Mzdy prudce rostou, lidé v Libereckém kraji už mají průměrně přes 25 tisíc

  • 2
Přes padesát čepovaných piv, více než čtyřicet pecnů chleba, plnou nádrž benzinu do auta anebo čtyři rodinné vstupenky do liberecké zoo. To vše si mohou ke svému měsíčnímu platu dopřát navíc lidé v Libereckém kraji.

Oproti stejnému období loňského roku totiž průměrná mzda v prvním čtvrtletí roku 2017 stoupla o 1 347 korun.

Meziročně tak šla mzda v regionu nahoru o pět a půl procenta, a to na 25 693 korun.

„S různou intenzitou vzrostla mzda také v ostatních krajích České republiky. Absolutně i relativně nejvíce si polepšili zaměstnanci v Plzeňském kraji, a to o více než sedmnáct set korun,“ informovala Hana Koťátková z pobočky Českého statistického úřadu v Liberci.

Pátá nejvyšší mzda

V pořadí krajů obsadila mzda vyplácená v tom Libereckém pátou nejvyšší pozici. Více berou už jen zaměstnanci ve Středočeském, Plzeňském a Jihomoravském kraji a v hlavním městě Praha. Té patří s průměrnou měsíční mzdou přes 36 tisíc korun stále první příčka.

Platy se v Libereckém kraji zvyšují každým rokem, a to většinou o více než tisíc korun. Nejméně šly nahoru mezi lety 2008 a 2009. Ve sledovaném období prvního čtvrtletí vzrostly tehdy pouze o 100 korun, nicméně za posledních devět let si zaměstnanci v kraji polepšili o šest tisíc korun.

Podle Milana Šubrta z Asociace samostatných odborů na tom mají zásluhu i odboráři, kteří se snaží s firmami vyjednat co nejlepší podmínky pro zaměstnance. Nejinak tomu bylo i loni. Například výrobce autodílů Benteler zvýšil mzdy o více než šest procent, lépe se mají i řidiči autobusů nebo zdravotníci.

Šubrt: Firmy si pracovníky přeplácejí

„Vzhledem k situaci na trhu práce budou ale muset firmy svým lidem přidat a nabídnout i další benefity, pokud si je chtějí udržet. Jednotlivé firmy si totiž pracovníky přeplácejí,“ upozornil Šubrt.

To nepřímo potvrzuje i Jiří Bulíček, personální ředitel libereckého podniku Magny Exteriors (Bohemia). „Samotná mzda už dnes nestačí, je dobré k tomu nabídnout i nějaké benefity. To už je prakticky standard,“ zmínil.

Mile překvapená byla z platové nabídky i Tereza, která nedávno nastoupila do firmy na výrobu automobilových dílů v liberecké průmyslové zóně.

„Vracela jsem se do práce po šesti letech, kdy jsem byla na mateřské. Mé místo mezitím zrušili a já se bála, že nové nenajdu. Sice jsem měla zkušenosti z práce v automobilovém průmyslu, ale ne v pozici, na níž jsem se teď hlásila. O to víc jsem byla překvapená, když mi jako nástupní plat nabídli téměř osmatřicet tisíc korun, k tomu ještě různé benefity a možnost odměn,“ svěřila se mladá žena.

Chybí technické pozice a lidé do výroby

Situace na trhu práce je podle Jiřího Bulíčka krizová už od konce loňského roku. A ani letos to nebude lepší. Odborníci navíc předpovídají, že v budoucnu klesne nezaměstnanost na tři procenta.

„Chybí nám technické pozice, to je dlouhodobý problém, nejsou ani lidé do výroby. A nedostatek je i německy mluvících zaměstnanců. Dnes se většinou děti učí ve škole anglicky, a přece jenom my jsme firma, která má i německé zákazníky a dnes sehnat třeba konstruktéra s němčinou je velmi obtížné,“ přiblížil Jiří Bulíček.

Nedostatek pracovníků na trhu práce zvyšuje podle odboráře Šubrta zájem firem zaměstnávat cizince. V továrnách v kraji už pracují tisíce Poláků a Slováků, přibývá ale i Ukrajinců. „Pokud jde o Ukrajince, měly by firmy sledovat hlavně zdravotní stav těchto pracovníků. Už v minulosti byly problémy se žloutenkou a tuberkulózou,“ uvedl Šubrt.