v liberecké zoologické zahradě se narodilo mládě ohroženého uriala bucharského.

v liberecké zoologické zahradě se narodilo mládě ohroženého uriala bucharského. | foto: ZOO Liberec

V Liberci se narodil první urial. Ovce chová jen pět evropských zahrad

  • 3
V Liberecké zoologické zahradě se narodilo vůbec první mládě uriala bucharského v Česku. Tyto ovce jsou velmi vzácné a ve volné přírodě už jich žije jen několik stovek. Liberecké mládě je samička. V celé Evropě zoologické zahrady dohromady chovají jen 44 urialů.

„Mládě - samička - se narodilo 23. června. Liberecká zoo je přitom jednou z pěti zoologických zahrad v Evropě a jediná v Česku, která tyto sudokopytníky s mohutnými rohy zatočenými do okruží chová,“ uvedl mluvčí zoologické zahrady Ivan Langr.

Urial, neboli ovce kruhorohá, se ve volné přírodě vyskytuje v oblasti Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Počty urialů jsou nestálé, druh je zapsaný na Červeném seznamu ohrožených zvířat IUCN.

„Na konci 80. let se odhadovalo, že ve volné přírodě přežívá jen asi tisíc zvířat, populace přitom stále klesá a v některých oblastech jsou počty urialů velmi nízké,“ popsal mluvčí.

V evropských zoologických zahradách je podle aktuálních údajů (i s narozenou samičkou) 44 urialů, z toho 19 samců a 25 samic. „Sama Zoo Liberec nyní chová pětičlennou skupinu urialů - dva samce a tři samice. Počátek chovu se datuje až k roku 2011, kdy byli do Liberce přivezeni ze zoo Tallinn,“ dodal Langr.

Ovis bocharensis

Urial bucharský

Mezi největší hrozby pro urialy patří pytláctví. Především v době tádžické občanské války bylo naprosto nekontrolovatelné.

Základní potravou urialů je tráva, nejrůznější křoviny a zrno.

Reprodukční cyklus začíná v polovině října a trvá do poloviny listopadu, rodí se jedno až dvě mláďata.

Mezi největší predátory urialů patří levhart a šakal.