„Je potřeba přesunout těžiště ústavní péče blíže k pacientovi,“ míní primář...

„Je potřeba přesunout těžiště ústavní péče blíže k pacientovi,“ míní primář libereckého oddělení Jaromír Hons. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Psychiatrie chce méně pacientů v léčebnách, postaví centrum za 150 milionů

  • 0
Psychiatrické oddělení v liberecké nemocnici chce léčit pacienty v domácím prostředí. Za téměř 150 milionů korun proto vybuduje Centrum duševního zdraví.

„Projekt jsme měli připravený v šuplíku už několik let. Teprve nyní jsme na něj získali dotaci zhruba 126 milionů korun,“ zmínil ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Projekt reformy psychiatrické péče v České republice se podle primáře libereckého oddělení Jaromíra Honse rozjížděl pomalu. Vzorem mu jsou západní země.

„Je potřeba přesunout těžiště ústavní péče blíže k pacientovi, aby byl schopen docházet do ambulantního zařízení nebo stacionáře anebo aby mu byla poskytnuta péče doma. Cílem je snížit péči v léčebnách a poskytovat ji v lepších podmínkách“ přiblížil ideu reformy primář.

Rozšíří ambulantní provoz a zřídí stacionář

V praxi to pak znamená, že v Liberci rozšíří ambulantní provoz a zřídí stacionář. „Do stacionáře by pacienti docházeli nebo dojížděli na terapii, a zase se vraceli zpátky domů. Nebyli by tu tedy hospitalizováni,“ vysvětlil Hons.

Celá akce začne rekonstrukcí budovy na Husově ulici. Tam budou sídlit dvě otevřené stanice a stacionáře a rovněž všeobecná psychiatrická ambulance a specializované poradny. „Uzavřená příjmová stanice se dočasně přesune do budovy kožního oddělení na Husovu ulici. Po rekonstrukci se pak vrátí lůžková i ambulantní část zpět do areálu nemocnice,“ upřesnil Richard Lukáš, lékařský ředitel nemocnice.

Dosavadní provoz oddělení se musel podle jeho primáře Honse podřizovat budově, v níž sídlí. Ta byla postavena v roce 1895 a původně neměla ani psychiatrii sloužit. „Postupnými rekonstrukcemi jsme se dopracovali do nějakého stadia, ale stále to není ono. Teď budeme měnit podíl jednotlivých lůžek mezi stanicemi. Jejich počet se zvýší ze tří na čtyři, přibudou i lůžka akutní psychiatrické péče. Namísto jednapadesáti jich bude nově o sedm více,“ prozradil primář.

Volnější režim a chráněná kavárna

Změna struktury oddělení tak umožní i lepší rozdělení péče vzhledem k charakteru a fázi nemoci. Dosud například zůstávali někteří pacienti ve zcela uzavřeném oddělení, i když už jim jejich hospitalizace dovolila přejít do polootevřeného režimu.

Nově tak pro tyto nemocné zřídí dvaadvacet lůžek na rehabilitačně-terapeutické stanici, kam postupně přejdou. Uzavřené oddělení bude mít lůžek šestnáct.

„V provozu zůstanou i dvě poradny, jedna pro léčbu úzkostných a fobických poruch, druhá pro léčbu závislosti na alkoholu. Přesunou se do nově zrekonstruované budovy I na Husově ulici. Počítá se tam s volnějším režimem a veřejnost tam bude moci navštívit například chráněnou kavárnu,“ přiblížil Hons.

Rekonstrukce musí probíhat postupně. Protože liberecká nemocnice poskytuje psychiatrickou péči jako jediná v kraji, nemůže si dovolit oddělení zavřít. Pacienti se ale po modernizaci mohou těšit na dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Bude i na izolačním, jednolůžkovém pokoji.

Ročně přes čtyři a půl tisíce výkonů

Ročně provedou lékaři přes čtyři a půl tisíce ambulantních výkonů a hospitalizují průměrně šest set pacientů. Průměrná doba jejich pobytu je 17,5 dne, přibývá ale i krátkodobějších hospitalizací na pět až sedm dní. Jde převážně o pacienty s adaptačními problémy.

Pro akutní případy pak slouží pohotovost, která funguje na oddělení 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

„Musíme pomoci každému, zvláště, když průměrná čekací doba k psychiatrovi je dva měsíce. A my víme, že čekáním se jejich stav zhoršuje. U některých se navíc může rozvinout úzkost nebo deprese, musíme být velmi opatrní, takoví pacienti mají blízko k sebevraždě,“ upozornil primář.

S modernizací souvisí i navýšení personálu. Oddělení s tím ale nemá příliš problém. Daří se jim nabírat lékaře i psychology, a to i díky tomu, že pracoviště má akreditaci na vzdělávání v klinické psychologii.