Straky se přesunuly do měst. Je jich už mnohem víc, než ve volné krajině.

Straky se přesunuly do měst. Je jich už mnohem víc, než ve volné krajině. | foto: MAFRA

Lesní ptáci obsadili Liberec. Lidem ale vadí, budí je a znečišťují auta

  • 226
Straky nebo sojky, donedávna typicky lesní ptáci, se stále víc stahují do blízkosti člověka a jsou i na nejlidnatějších sídlištích. Potkat je u popelnic nebo na komínech už v Liberci není raritou. Lidem ale stále víc vadí.

„Straky se přesunuly do měst. Je jich už mnohem víc, než ve volné krajině. Ve městě mají lepší potravní i hnízdní podmínky. Navíc jim tam nehrozí žádné velké nebezpečí. Zcela ztrácejí plachost a zvykly si na lidi. Ti pro ně nejsou nebezpeční, ve městech naopak nacházejí dostatek potravy,“ řekl ornitolog Severočeského muzea v Liberci Martin Pudil.

Straka je podle něj typický všežravec, který se často živí i u popelnic. Vyhovuje jí i ve městech často sekaná tráva, v níž snáz vybírá bezobratlé živočichy. Přesné počty nikdo nezná, v samotném Liberci zcela jistě žijí stovky strak.

U lidí však mají stále horší reputaci. Znečišťují auta a ruší křikem. „Letos mám pocit, že jich neskutečně přibylo. To, co straky provedly během noci s autem, jsem ještě nezažil. Jejich křik je doslova odporný,“ zmínil Jiří Malý z Liberce.

Šokující zážitek měli nedávno i návštěvníci fotografické výstavy u hráze liberecké přehrady. „Straka nám nejdříve drze ukradla část pohoštění a odlétla s ním na strom,“ zavzpomínal na nedávnou událost liberecký fotograf Ibrahim Al Sulajman.

A pokračoval: „Ve stromě pak našla hnízdo sýkorek a doslova jedno z mláďat rozsápala. Její rodiče ji sice zahnali, ale už bylo pozdě. Všechny nás to šokovalo. Ještě jsem nikdy nic takového neviděl,“ dodal fotograf.

Částečně ničí cizí hnízda

Lidé je navíc viní z decimování hnízd menších pěvců, kterých naopak ubývá. „Částečně cizí hnízda skutečně ničí, ale vliv na úbytek ptáků nikdy nebyl prokázán. Nikdy jich nezlikvidují tolik, kolik si lidé myslí. Často vybírají i mrtvolky u silnic a vypadá to, že je ulovily. Ve městech také tohoto učenlivého ptáka neohrožují predátoři ani lovci,“ doplnil Pudil.

Z hlediska mysliveckého zákona jsou totiž straky zvěří a lovit se mohou od července do konce února. Ale jen na mysliveckých revírech.

Strážkyně lesa? Tento přídomek už dnes pro sojky neplatí. Stále častěji se vyskytují ve městech. „Je to stejný případ jako u strak, také sojky ztrácejí plachost. Jen to začalo o několik let později,“ potvrdil ornitolog.

Změny v chování ptáků si všiml i zoolog z liberecké zoo Jan Hanel. „Spousta druhů ptáků v posledních letech hnízdí ve městech. Prostředí měst jim evidentně víc a víc vyhovuje. Není to jen u strak a sojek, ale třeba i u holubů hřivnáčů, krahujce obecného nebo vrány,“ přiblížil Hanel.

Krajina se mění v lány lesů, řepky a kukuřic

„V celé Evropě se poslední roky krajina velmi mění, ztrácí se mozaikovitost, místo ní jsou obrovské lány lesů, řepky nebo kukuřic. Může to být jeden z důsledků. Možná proto osidlují hodně mozaikovitou krajinu ve městě. Každá zahrádka má své křoví,“ zmínil zoolog.

Zatímco některým druhům se nebývale daří, jiné z přírody mizí. Typickým příkladem je třeba chocholouš obecný. Dnes z Liberecka prakticky vymizel. nemá tu vhodné podmínky pro hledání potravy. Potřebuje totiž bezlesou krajinu s malým množstvím vegetace.

„V unifikované krajině se nemůže uchytit. Někdy proto bývá i kolem nákupních center, na parkovištích. Tam, kde by ho dříve člověk nehledal,“ zdůraznil ornitolog Pudil.