Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Radní vrátili nemocnici své odměny, o osudu peněz se ještě rozhodne

  • 5
Dva sociálnědemokratičtí krajští radní, Zdeněk Burza a Martin Sepp, vrátili liberecké nemocnici desetitisícové odměny, které pobírali za práci v dozorčí radě. Reagovali tak na kritiku opozice, podle níž politici porušili zákon o střetu zájmů.

"Částku, kterou vrátili, jsme převedli na zvláštní účet. Tam posíláme i jejich odměny, které schválila valná hromada. Podle smlouvy na ně totiž mají právo. A dokud je nezmění, tak my ty peníze musíme dál vyplácet," prohlásil Jiří Veselka, generální ředitel liberecké nemocnice. 

Odměny politiků

Martin Sepp (krajský radní pro dopravu)

Sportovní areál Ještěd (5 000 korun), Silnice LK (15 000 korun), Nemocnice Liberec (30 000 korun), Agentura regionálního rozvoje (zadarmo), Korid LK (zadarmo).

Zdeněk Bursa (krajský radní pro ekonomiku)

Silnice LK (10 000 korun), Nemocnice Liberec (50 000 korun), Agentura regionálního rozvoje (zadarmo)

Pavel Petráček (krajský radní pro sociální věci)

Silnice LK (10 000 korun), Nemocnice Česká Lípa (10 000 korun)

Radní se odměn vzdali po kritice opozičních zastupitelů. Těm vadilo, že krajští radní Zdeněk Bursa a Martin Sepp a náměstek primátorky liberecké radnice Kamil Jan Svoboda porušili zákon o střetu zájmů a na odměny tak neměli vůbec nárok (čtěte zde).

Politici si navíc letos v září odsouhlasili zvýšení odměn z deseti tisíc na třicet, přičemž předseda, kterým je právě Bursa, měsíčně pobíral padesát tisíc korun (více zde).

Jako první odmítl peníze Svoboda, ostatní ho následovali až o měsíc později, a to prý především kvůli útokům ze strany svých kritiků a poté, co začaly ohrožovat jejich rodiny.

Sepp dokonce ještě před pár týdny uvažoval o tom, že na členství v dozorčí radě rezignuje. Nakonec se ale rozhodl jinak. "Zůstanu, budu pracovat zadarmo," prohlásil. Zda ho bude následovat i předseda dozorčí rady a jeho stranický kolega Zdeněk Bursa, se redakci zjistit nepodařilo.

Petráček nabídne rezignaci

"Nechávám to bez komentáře. Zeptejte se pana starosty Canova, ten ví všechno, jistě vám odpoví i na to, zda v dozorčí radě zůstanu," sdělil Bursa. Reagoval tak na kritiku, kterou ho starosta Chrastavy v minulých dnech zahrnul. "Prohlásil o mně, že kradu, rád bych, aby své tvrzení dokázal," podotkl.

Podle Michaela Canova ale mluví zákon jasně a radní ho porušili. "Klidně ať mě pan Bursa žaluje pro pomluvu, ale nemá šanci to vyhrát. Já jsem prohlásil, že je to krádež za bílého dne a za tím si stojím. Na odměny nemají nárok," zdůraznil starosta Chrastavy.

Do střetu zájmů se dostal i radní Pavel Petráček, který sedí v dozorčí radě českolipské nemocnice. Také on už požádal o zastavení vyplácení desetitisícové odměny. S vrácením té, kterou zatím obdržel, ještě vyčkává.

"Počkám, jak se k případu vyjádří policie, pokud řekne, že jsem zákon porušil, tak jsem připraven peníze vrátit," podotkl radní. Ten chce nabídnout na valné hromadě svou rezignaci.