„Nemocnice s velkou chirurgií a internou by stačila v každém okrese jedna. Tam,...

„Nemocnice s velkou chirurgií a internou by stačila v každém okrese jedna. Tam, kde se jich nachází víc, nastává nevyvážená situace. V jedné nemocnici lékaři na pacienty čekají a jsou málo vytížení, v druhé mají práce moc,“ míní Vít Němeček (na snímku). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pacientům pomůže rušení nemocnic, nabádá ředitel jablonecké nemocnice

  • 10
Dlouhá čekací doba na operaci nebo vyšetření u lékaře-specialisty, to není v českých nemocnicích nic mimořádného. „Jedním z důvodů je příliš mnoho nemocnic,“ říká Vít Němeček, ředitel městské nemocnice v Jablonci nad Nisou.

„Nemocnice s velkou chirurgií a internou by stačila v každém okrese jedna. Tam, kde se jich nachází víc, nastává nevyvážená situace. V jedné nemocnici lékaři na pacienty čekají a jsou málo vytížení, v druhé mají práce moc.“

Podle Němečka zdravotníci vědí, co se musí stát, aby se péče v nemocnicích posunula dopředu, změny však musí provést ministerstva, kraje a města.

„Rušení nemocnic patří mezi nepopulární kroky a politici k nim často nenajdou odvahu,“ tvrdí Němeček. „Pocházím z Vysokého Mýta, kde se zcela logicky zavřela čtyřoborová nemocnice a zůstala z ní léčebna dlouhodobě nemocných, malá interna a ambulance. Starostu ovšem v příštích volbách nezvolili.“

Podle Němečka se české nemocnice určitě vyrovnají nemocnicím v Německu nebo v Rakousku. „Díky povinnému zdravotnímu pojištění jsou navíc dostupné pro všechny a stejnou péči v nich dostane společenská elita i bezdomovec,“ tvrdí ředitel.

Ekonomové nicméně varují, že český stát vydává na zdravotnictví dlouhodobě víc peněz, než si může dlouhodobě dovolit. „Zdravotnictví nesmí kvůli obavám politiků o vlastní kariéru ustrnout v současné podobě. Bez odvážných řešení půjde jeho úroveň dolů,“ upozorňuje Němeček.

„Současná situace vyžaduje vážnou debatu místo předvolebních populistických výroků a vyhrožování.“

Obnovení poplatků je nezbytné, tvrdí ředitel

Sociální demokracie vyhrála díky kampani proti nemocničním poplatkům krajské volby v roce 2008. Porazila tehdy ODS, do níž patří také Němeček. Ředitel ale považuje obnovení zrušených nemocniční poplatků za nezbytné bez ohledu na to, jestli někomu uberou, nebo naopak přinesou politické body.

„Jsem přesvědčený, že současná spoluúčast pacientů na zdravotní péči se musí zvýšit, jinak na ni začnou scházet peníze,“ prohlašuje Němeček. „Proč by pacienti nemohli kromě jiného platit za jídlo v nemocnici šedesát korun denně? Doma by je také utratili.“

V jablonecké nemocnici loni lékaři hospitalizovali přes 15 700 pacientů. Na lůžcích strávili více než 105 tisíc dnů. Za stravování by od nich nemocnice získala zhruba šest milionů korun. Poplatky za pobyt vynesly nemocnici před jejich zrušením zhruba deset milionů korun.

„Sloužily nám na nákup přístrojů nebo na zvyšování mezd,“ podotýká ředitel. Právě mzdy stojí jabloneckou nemocnici nejvíce peněz. Loni hospodařila s rozpočtem bezmála 700 milionů korun a mzdy dělaly více než třetinu. Dostávalo je 813 zaměstnanců. Z nich bylo 135 lékařů a farmaceutů a 340 zdravotních sester a asistentek.

Nejdražší jsou operační sály

Ze všech pracovišť jsou pro jabloneckou nemocnici nejdražší operační sály. Minuta jejich provozu vyjde na 30 až 40 korun. Nemocnice má pět operačních sálů. Potřebovala by ještě jeden na malé výkony pro gynekologii, urologii nebo oddělení ORL (ušní, nosní, krční).

„Na rozdíl od některých jiných nemocnic se nepotýkáme s výrazným nedostatkem lékařů a sester, a nehrozí u nás uzavírání oddělení,“ tvrdí Němeček. „Schází nám jeden doktor na patologii, jeden doktor a dvě až tři sestry na jednotce intenzivní péče a jedna sestra na operačním sále. Pomáhají tam lékaři a sestry z jiných oddělení.“

V jablonecké nemocnici potkávají pacienti několik desítek zaměstnanců z ciziny. „Pracují u nás Rusové, Ukrajinci nebo Slováci – ať už jako lékaři, sestry nebo pomocný personál. Jsme s nimi spokojeni a je samozřejmé, že se domluví česky,“ uvádí Němeček.

„Od nás občas odcházejí mladí lékaři hlavně do Německa. Nevidím na tom nic špatného, většinou se vrátí a přinesou si cenné zkušenosti. Zjistí také, že v Německu jsou nejen několikrát vyšší platy, ale také životní náklady. Platí tam také platí úplně jiná hierarchie a vztahy mezi kolegy. Čeští lékaři dělají v Německu často pouze rutinní práci a jejich domácí kolegové je k ničemu velkému nepustí.“