Referendum o prodeji majetku se v Liberci konalo počátkem října.

Referendum o prodeji majetku se v Liberci konalo počátkem října. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecké referendum neplatí, tvrdí organizátoři. Chtějí ho opakovat

  • 6
Krajský soud v Liberci dostal tři návrhy na vyslovení neplatnosti hlasování v místním referendu o prodeji městského majetku v krajském městě. Organizátoři chtějí, aby se hlasování opakovalo, a to v termínu voleb do Evropského parlamentu.

Do pravomocného rozhodnutí soudu nemůže město prodat či pronajmout žádný majetek, jehož se referendum týkalo, tedy včetně letiště a technických služeb.

"S jejich prodejem ale město aktuálně nepočítá," uvedla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová. Magistrát však zároveň nemůže pronajmout prostory ve sklepení radnice jednomu zájemci, který tam chce obnovit restauraci.

Soud podle mluvčí Petry Kunické o návrzích rozhodne do 30 dnů od doručení. "Dva podaly fyzické osoby a jeden přípravný výbor," dodala.

Přípravný výbor referenda podle jeho zmocněnce Jana Korytáře (Změna pro Liberec) požaduje opakování referenda. "Navrhujeme, aby se konalo v termínu voleb do Evropského parlamentu," uvedl Korytář.

K referendu přišlo jen asi 13 500 lidí, aby byly výsledky pro město závazné, muselo by jich být dvakrát více. Drtivá většina účastníků byla proti výprodeji městského majetku.

Bezprostředně po skončení referenda si ho Jan Korytář pochvaloval. "Mám radost, že k prvnímu referendu přišlo přes 13 tisíc Liberečanů a ještě větší, že více než 95 % z nich řeklo privatizacím letiště a Technických služeb ne," řekl Korytář.

Propojení referenda s volbami navrhoval Korytář už dříve

V referendu odpovídali lidé na tři otázky. Jedna se týkala letiště, druhá Technických služeb a dalších podílů města v obchodních společnostech. Poslední otázka byla zaměřena na prodej a pronájem pozemků a nemovitostí vyřazených z privatizace.

Propojení referenda s volbami navrhoval Korytář už při prvním pokusu. "Příčinu nízké účasti vidím v první řadě v tom, že referendum se namísto termínu, který by byl spojen s parlamentními volbami, jak to navrhoval přípravný výbor, konalo na návrh ODS a vedení města o tři týdny dříve," řekl Korytář.

Organizátorům se také nelíbí, že zastupitelé z jejich navržených otázek vypustili ustanovení, aby se výsledky vztahovaly jen k vedení města vzešlému z voleb v roce 2010.

,