Naposledy se do povědomí lidí areál zapsal v souvislosti s největší kauzou...

Naposledy se do povědomí lidí areál zapsal v souvislosti s největší kauzou výroby pervitinu v dějinách kraje. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vařil se tu pervitin. Teď chce Hrádek v továrně zřídit byty či minipivovar

  • 0
Zásadní změnu dolní části centra chystá město Hrádek nad Nisou na Liberecku. První krok k tomu už udělalo. Za šest milionů korun kupuje dvacetihektarový areál bývalé textilky Bekon Nova.

V dobách totality v něm sídlila pobočka národního podniku na výrobu nití Benar se sídlem v Benešově nad Ploučnicí. Ten ho ale po roce 1990 prodal a pustý areál celé roky chátrá.

Naposledy se do povědomí lidí zapsal hlavně v souvislosti s největší kauzou výroby pervitinu v dějinách kraje (více najdete zde).

V zimě 2013 vnikli do místních autodílen ozbrojenci a objevili kromě několika členů gangu i kuchyň, která vařila pervitin ve velkém z léků dovezených ilegálně z Polska a slušnou sbírku kradených věcí, kterými narkomani platili za dávky.

„I to je jeden z důvodů, proč areál kupujeme,“ přiznává hrádecký starosta Josef Horinka. „Nechceme, aby ho získal někdo, kdo v něm bude provozovat něco nezákonného.“

Podle něj se chce město hlavně zbavit brownfieldu kousek pod náměstím. Nejde jen o budovy, které jsou v současnosti využité jen asi z jedné desetiny, ale i rozsáhlé pozemky kolem, které město užívá už teď.

V budovách nyní například trénuje místní klub kickboxu a sídlí tam i firma na opravu aut. „Součástí je třeba i studna, která zásobuje vodou tenisové kurty,“ upřesnil starosta.

Mohli by tu sídlit také lékaři nebo vzniknout kanceláře

Do budoucna by areál měl ožít. „Představujeme si, že by tu mohly být zčásti byty, sídla spolků, horolezecká stěna, která ve městě chybí, ale třeba i minipivovar, mohli by tu sídlit lékaři, do kanceláří by mohl přesídlit třeba stavební úřad, který zoufale potřebuje nový archiv, nebo depozit Brány Trojzemí. Bude to přirozená spojka centra s honosnou neoklasicistní Schubertovou vilou, kterou v roce 1924 nechal postavit majitel továrny a sídlí v ní knihovna,“ říká Horinka.

Raritou areálu by mohl být starý tovární komín, který by se dal využít na rozhlednu. Nápady by měli zapracovat do projektů studenti liberecké architektury ateliéru Radka Suchánka. „Bude to jejich ročníková práce,“ poznamenal Horinka.

Podle něj město s částkou na koupi počítá v rozpočtu. „V první řadě zaplatíme splátku úvěru, abychom areál zbavili finanční zátěže. Na jednotlivé projekty pak budeme shánět peníze odděleně, třeba z Evropské unie,“ dodal starosta. Návrhy chce radnice představit místním lidem během příštího roku.