Restaurace Obří sud v Libverdě na Frýdlantsku.

Restaurace Obří sud v Libverdě na Frýdlantsku. | foto: MF DNES

Slavná restaurace Obří sud v Libverdě je na prodej. Za 22 milionů korun

  • 7
Známé výletní místo Obří sud v Libverdě na Frýdlantsku je už zhruba měsíc v nabídce realitní kanceláře. Restaurace se prodává za 22 milionů korun. Podle asistentky liberecké pobočky M&M Reality Jitky Plaskurové majitelé na kupce příliš nespěchají.

V unikátní stavbě najdou turisté taneční sál s kapacitou 160 míst a galerii. V přistavěné budově je restaurace s třiceti místy a salonkem s dvaceti místy. V patře pak jsou k dispozici čtyři pokoje s deseti lůžky.

„V areálu jsou i dvě terasy s krásným výhledem na Jizerské hory,“ popsala asistentka. Sud je jedenáct metrů vysoký a více než čtrnáct metrů dlouhý. Pokud by se měl naplnit vodou, vešlo by se do něj přes deset tisíc hektolitrů.

Prodejem restaurace je překvapen i starosta Libverdy Jan Pospíšil. Podle něj totiž Obří sud prosperuje. Třetím rokem jej údajně provozuje syn majitele. Ten ale o prodeji mluvit nechtěl.

„Myslím, že sud funguje dobře. Tím, že poblíž je singletrek, tak tam jezdí i hodně bikerů a přes léto je tam i plno turistů. Přes zimu je to asi slabší, ale to je v Libverdě všechno,“ přiblížil starosta.

Restauraci prý vlastní už pětadvacet let rodina Nulíčkova. „Získali to v malé privatizaci a od té doby obří sud provozují,“ podotkl starosta.

Unikátní stavbu chce majitel prodat zřejmě ze zdravotních důvodů. Svou roli ale mohou hrát zřejmě i rodinné spory. „Chtějí to sice prodat, ale zároveň si přejí, aby restaurace dál fungovala,“ dodala Plaskurová.

V interiéru se dochoval dobový nábytek

Obří sud je originální i tím, že je v něm původní interiér, dobový nábytek. „Uvnitř to je krásné retro. Čas se tam zastavil, ale nevnímal bych to negativně. Skoro by stálo za to ten interiér památkově chránit,“ řekl nedávno spisovatel a milovník Jizerských hor Marek Řeháček.

Stavba, která pochází z roku 1931, je častým cílem turistů. Posílají je tam i z místního informačního centra.

„Je to jedna z dominant, na kterou upozorňujeme, anebo na kterou se sami turisté ptají. Má velký potenciál, je na krásném místě, nabízí hned několik vyhlídek na Jizerské hory a atraktivní je nyní i pro děti, protože tam mají také minizoo,“ vysvětlila Veronika Pelikánová, vedoucí informačního centra v Libverdě.

Ta si neumí představit, že by zůstal Obří sud dlouhodobě uzavřený. Obec by tak přišla o jednu z velkých lákadel.

Výstavbu restaurace ležící ve výšce 480 metrů nad mořem si v minulém století objednal Stefan Hausmann. Nechal se inspirovat jinou podobnou stavbou, která již od roku 1899 stála na vrchu Javorníku nad Dlouhým Mostem u Liberce.

Jenže zatímco dominanta na Javorníku byla opravdovým sudem, ten v Libverdě měl jenom jeho tvar. Pod projekt se podepsal Anton Lux z Frýdlantu a na stavbě začalo už v roce 1930 pracovat dvanáct tesařů, šest zedníků a tři truhláři. Ti sice měli sud dokončit ještě ten samý rok, kvůli deštivému počasí k tomu ale došlo až 1. února roku 1931.

V následujících letech byla k původnímu sudu přistavěna i restaurace s hostinskými pokoji. Během 70. let minulého století prošel sud čtyřletou rekonstrukcí, během níž jej dělníci celý rozebrali a následně opět složili z nových dřevěných dílů.

V roce 1980 se stavba dostala i na stránky přepychové publikace Fantastická architektura vydané v Londýně.