Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecký revizor dal pokutu šéfovi. Měl ho za pankáče bez jízdenky

  • 330
Liberecký revizor pokutoval předsedu představenstva místního dopravního podniku Romana Šotolu za jízdu načerno. Pokládal ho totiž za pankáče a ne za svého nejvyššího nadřízeného. Šotola nyní brojí proti aroganci revizorů.

"Potvrdilo se mi, že mnoha revizorům chybí lidský přístup ke kontrolovaným cestujícím a naopak panuje přezíravý přístup," hodnotí Roman Šotola zpětně své setkání s neoblomným revizorem.

Předseda představenstva Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou jel se svým dvouletým synem ve sportovním oblečení tramvají z Dolního Hanychova.

"Asi potřetí za rok jsem jel tramvají, protože syn chtěl mít zážitek. Mám samozřejmě zaměstnaneckou průkazku, ale neměl jsem ji právě u sebe. Nevyužívám ji, většinou si i kupuji lístek u řidiče, abych analyzoval, jak se řidiči chovají," říká Šotola.

Pohádkový příklad, kterak se korunovaná hlava království v přestrojení vypraví mezi prostý lid, aby zvěděla, jaké poměry v zemi panují, ale tentokrát napodobit nechtěl.

"Byla to normální zapomnětlivost. Omluvil jsem se, že průkaz nemám u sebe, a panu revizorovi jsem dal slušně občanský průkaz, aby si ověřil, jaká je má pozice v dopravním podniku," popsal Šotola přistižený bez dokladu.

Roman Šotola s čírem a náušnicí.

Revizor ale jednal po vzoru věty "To by mohl říct každý" a vypsal pokutový blok. Podle Šotoly se o ničem nehodlal bavit.

"Jsem naštvaný, že se potvrdily indicie, které jsem měl od cestujících o chování nejen tohoto člověka k lidem. Neměli by se k nim chovat s despektem podle toho, jak vypadají, ať už mají jiný účes nebo třeba snowboardové kalhoty. Revizor to později sám přiznal. Prý ho nenapadlo, že předseda představenstva může mít číro a náušnice," řekl Šotola.

"Takové chování chci řešit, týká se i ostatních cestujících. Revizoři by měli být lidštější i k těm, co třeba neplatí."

Kontrolor se ale držel přepravních podmínek. Člověk, který vlastní tramvajenku nebo třeba zaměstnanecký průkaz, v době kontroly jej však nemá u sebe, musí zaplatit takzvanou přirážku za nesplnění smluvních podmínek. Je to 40 korun. Předseda představenstva říká, že je už zaplatil.