Kvůli mzdám se odboráři řidičů autobusů obrátili na premiéra Sobotku. Pokud se nedohodnou na zvýšení mezd, hrozí stávkou. (ilustrační snímek)

Kvůli mzdám se odboráři řidičů autobusů obrátili na premiéra Sobotku. Pokud se nedohodnou na zvýšení mezd, hrozí stávkou. (ilustrační snímek) | foto: www.busline.ic.cz

Řidiči autobusů míří v Libereckém kraji do stávky. O pomoc žádají Sobotku

  • 8
Odbory řidičů autobusů v Libereckém kraji hledají pomoc u premiéra. Na předsedu vlády Bohuslava Sobotku se obrátily kvůli mzdám. Ministerstvo práce a sociálních věcí a premiér od ledna slíbili řidičům linkových autobusů zvýšení mezd zhruba o třetinu. Aniž by ale řešili, kde se na to vezmou peníze.

A peníze nyní nedokáže najít ani kraj. Porušil by zákon. „Nelíbí se nám, že kraj nemůže dopravcům kompenzovat zvýšení mezd řidičů autobusů, na němž se dohodly odbory s vládou,“ uvedl pro ČTK předseda jablonecké základní odborové organizace BusLine Jiří Kuchynka.

Jestli nedojde k dohodě, řidiči autobusů hrozí, že od prosince vstoupí do časově neomezené stávky. „Věřím, že pan premiér, jako garant naší dohody a nejvyšší vládní představitel, vnese do celé situace jasno,“ uvedl Kuchynka.

Návrh ministerstva práce a sociálních věcí předpokládá, že se zvýší nejnižší mzdy u šoférů ze současných 71,60 korun na hodinu na 98,10 korun. Zvýšit se mají i příplatky za čekání mezi jízdami. Dnes je minimum 50 korun, nově bude 78 korun.

Minimální garantovaný příjem řidiče autobusu při 60 hodinách čekání a rozvržené pracovní době v rozsahu 168 hodin se podle odhadu vlády zvýší zhruba o 7800 korun měsíčně.

Řidiči běžně tráví mimo domov i více než 15 hodin. Kvůli dlouhým přestávkám jsou ale za volantem třeba i jen polovinu této doby. Podle toho také vypadá i jejich výdělek. Dlouhodobě jej považují za výrazně podhodnocený. I vzhledem k tomu, že mají zodpovědnost za cestující.

Kraj by kompenzací mzdy porušil zákon

Nově má být zaveden i příplatek za náročné pracovní prostředí ve výši šesti korun a 60 haléřů za hodinu. Realita je ale složitější. Kraj má sice zájem mzdy řidičů kompenzovat, podle stanoviska Ministerstva pro místní rozvoj ČR by tím však porušil zákon.

Podle stávajících smluv nemůže kraj u již uzavřených smluv kompenzovat navýšení mezd. Pokud by tak učinil, porušil by podle stanoviska ministerstva zákon o zadávání veřejných zakázek.

„Protože mzdy nemáme zahrnuté ve výpočtu ceny za dopravní výkon,“ upozornil před časem hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Liberecký kraj zatím nemá vyčíslený přesný dopad do nákladů, který toto opatření přinese. Podle požadavku dopravců se ale bude jednat o navýšení nákladů o zhruba tři až čtyři koruny na kilometr.

V Libereckém kraji to při rozsahu asi 12 milionů kilometrů ročně činí zhruba 42 milionů korun. Kraj chce o dalším postupu dál jednat.

Kraj bude s odboráři jednat

„V nejbližší době svoláme schůzku jak se zástupci odborových svazů, tak se zástupci dopravců, kteří zajišťují dopravní obslužnost v kraji,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Také hodlá požádat ministryni práce, aby celá věc byla projednána na úrovni vlády. Jestli řidiči vstoupí do stávky, bude zřejmé 28. listopadu po jednání zástupců Libereckého kraje, zaměstnavatelů a odborů ze všech firem, které se na dopravě v kraji podílejí.

„Do stávky vstoupíme, pokud bude závěr takový, že nelze navýšit cenu dopravního výkonu,“ uvedl již dříve Kuchynka.