Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Soud zprostil obžaloby policisty, kteří na řidiče použili slzný plyn

  • 20
Policisté, kteří v Tuhani na Českolipsku při silniční kontrole kvůli prasklé žárovce spoutali řidiče a nechali jej devět minut ležet ve sněhu s obličejem vystříkaným slzným plynem, se podle verdiktu českolipského soudu nedopustili trestných činů. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se odvolal.

Případ je z loňského 23. ledna. Řidič tehdy na silnici v obci Tuhaň na Českolipsku v noci a za sněžení hned nezastavil policejní hlídce z Doks. Dal jen výstražnými blikači najevo, že o policejním autu ví.

Když jej policisté zablokovali, žádal, aby kontrola proběhla na bezpečnějším místě a pod veřejným osvětlením. Zároveň se snažil volat na operační středisko.

Jeden z policistů jej ale začal tahat z auta, použil při tom slzný plyn. Společně s kolegou řidiče spoutal a podle obžaloby do muže ležícího ve sněhové břečce ještě kopl. Obžaloba tvrdí, že proti ležícímu muži znovu použil slzný plyn.

Soudce: Jednání bylo na hraně

„Obžalovaný Bína byl tím aktivnějším, který vedl prvotní zákrok a byl nadmíru agilní. Jeho jednání bylo na hraně a nelze ho charakterizovat tak, že bylo zcela v pořádku. Nešlo ale o jednání, které překračovalo hranice trestního zákona,“ zdůvodnil rozsudek soudce Milan Vencl.

Podle něj bylo použití donucovacích prostředků, slzného plynu a pout, nadbytečné.

„Poškozeného policisté nemuseli nechat ležet delší dobu na silnici. Nic jim nebránilo v tom, aby poškozeného posadili do policejního vozu. Jednání nebylo v pořádku, ale nemám zato, že by se dopustili trestného činu,“ řekl.

Kopnutí se podle soudce nepodařilo prokázat. „Bína připustil, že možná nohou kontroloval ležícího poškozeného. Soudu se zdá naprosto zbytečné, aby poškozený v té době ležel, proto ani kontrola nohou nebyla v pořádku,“ konstatoval.

Obžalováni jsou policisté Ondřej Bína a Přemysl Rückl. U druhého jmenovaného policisty samotný státní zástupce navrhl zproštění obžaloby. Podle něj by byl namístě kázeňský trest. K tomu ale nelze sáhnout, protože čin je dnes už promlčený.

U Bíny je ale žalobce přesvědčený, že se dopustil trestných činů omezování osobní svobody a zneužití pravomoci úřední osoby.

K použití donucovacích prostředků nebyl důvod, říká žalobce

Státní zástupce se proti Bínovu zproštění na místě odvolal, projednávání kauzy tak bude pokračovat. Při závěrečných řečech, které proběhly 17. května, jednání hlídky charakterizoval jako protizákonnou policejní šikanu.

„K použití donucovacích prostředků nebyl důvod,“ zmínil státní zástupce Martin Tvrdík. Muž totiž na nikoho neútočil, nebránil se a nikoho neohrožoval. „Zejména první policista nešetřil důstojnost a lidská práva kontrolovaného řidiče,“ řekl.

Policisté se ale hájí tím, že jednali správně. Byli ostražití, protože řidič nezastavil. Měli prý také informaci, že bílá dodávka může mít souvislost s vykrádáním chat.

„Pravou rukou začal sahat k řadicí páce. Měl jsem strach, aby nechtěl odjet. Byla také důvodná obava, že sahá po zbrani. Proto jsem použil donucovací prostředek,“ hájil se obžalovaný Ondřej Bína při hlavním líčení.

Poškozený ale tvrdí, že sáhnul po mobilním telefonu a pokoušel se volat na operační středisko, protože měl z policistů strach.

„Nemám k tomu slov. Kopat do bezbranného spoutaného člověka a ještě mu při tom vystříkat obličej kasrem, se mi nezdá v pořádku. Jak budou jednat příště?“ komentoval rozsudek poškozený.

„Jsem rád. Za rozsudek i za to, že byl zákrok prověřen. Ale nečekal jsem, že bude prověřen v takovém rozsahu v rámci trestního řízení u soudu,“ řekl k rozsudku policista Bína.