Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

V Liberci se rodí přirozenou cestou i děti otočené koncem pánevním

  • 1
Pro většinu rodiček je to noční můra, v liberecké porodnici ale takto přijde na svět třetina miminek. Lékaři tu totiž pomáhají na svět přirozenou cestou i novorozenci, který je v děloze otočený hlavičkou nahoru a tedy hrozí takzvaný porod koncem pánevním.

Lékaři se tak chtějí vyhnout císařskému řezu, který by měli porodníci používat jen v nejnutnějších případech. A daří se jim to. Zatímco v roce 2015 se císařským řezem narodilo v krajském městě 20,3 procent novorozenců, loni už to bylo o téměř šest procent méně.

To je v republice ojedinělý výsledek, a to i vzhledem k tomu, že Liberec se řadí mezi třináct perinatologických center, kde se starají o rodičky již od 32. týdne těhotenství. Se svým počtem císařských řezů se navíc porodnice dostala pod hranici patnácti procent, kterou jako maximum doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

„Tak nízké procento císařských řezů je opravdu velkým úspěchem. Řada studií totiž prokázala, že po císařském řezu má dítě v pozdějším věku větší tendence k dalším chorobám, které ho omezují,“ poznamenala Ivana Bydžovská, zástupkyně primáře gynekologicko-porodnického oddělení. Snížit počet císařských řezů pomohl i fakt, že lékaři nabízejí maminkám porod přirozenou cestou i v případě, kdy je jejich dítě otočené dolů zadečkem. Takto rodí oficiálně už jen v brněnské fakultní nemocnici.

Hlavička by se mohla zadrhnout

„Maminkám nabízíme tři varianty. Buď obrat plodu v děloze, spontánní porod koncem pánevním nebo císařský řez. A zatímco v roce 2013 jsme spontánně porodili pouze pět procent plodů v poloze koncem pánevním, loni už to bylo pětadvacet procent,“ přiblížila zástupkyně primáře.

Rodičky ale mají z porodu, kdy je hlavička dítěte nahoře, stále ještě strach. A možné riziko přiznává i primář Pavel Černý. „Když se rodí hlavičkou dole, tak se porodí nejprve největší část těla dítěte. Když je to opačně, tak teoreticky hrozí, že by se hlavička mohla někde zadrhnout.“

Někdy lze plod ještě před porodem obrátit. Úspěšnost je padesátiprocentní.

„Používáme takový starý porodnický trik. Probíhá to tak, že žena leží a my zvnějšku přes břicho uchopíme plod. Stále si přes ultrazvuk kontrolujeme jeho polohu, a podáváme pouze léky, které tlumí děložní činnost, aby se samotná děloha nezmenšila. Obrat trvá maximálně tři minuty,“ dodala Bydžovská.