Billboard je optimistický. Stále hlásá, že přestavba bývalé textilky v centru Rokytnice bude hotová v roce 2015

Billboard je optimistický. Stále hlásá, že přestavba bývalé textilky v centru Rokytnice bude hotová v roce 2015 | foto: Aleš Mastník, 5plus2.cz

Rokytnický sen o akvaparku a pivovaru dostává trhliny. Textilka chátrá

  • 2
Manželé Horákovi, kteří stojí za obřím projektem přestavby bývalé textilky v centru Rokytnice nad Jizerou za šest stovek milionů, shánějí nového investora. Ten předešlý údajně zemřel. Místní radnice už jim příliš nevěří. Ambiciózní projekt zahrnující například akvapark či minipivovar není podle města možné dokončit včas.

Tovární areál Rotextile je situován příhodně v centru města Rokytnice nad Jizerou a brzy svým návštěvníkům nabídne například akvapark, horolezeckou stěnu, dětské hřiště s hlídáním, bowling, střelnici, masáže, kadeřnictví, minipivovar s pivními lázněmi, multifunkční sál. Tedy alespoň to stále hlásá web rotextile.cz.

Projekt za půl miliardy korun však dostává vážné trhliny a město v něj už příliš nevěří.

Za bývalou textilku stále navenek vystupuje člen představenstva Otakar Fišer. Ten se domnívá, že projekt přestavby bývalé fabriky, jídelny a internátu za stovky milionů korun je mrtvý. 

"Smlouva o pronájmu s manželi Horákovými byla ukončena k 31. březnu tohoto roku. Nejsme dále ničím vázáni," říká za vlastníka bývalé textilky Fišer. Ten také potvrzuje zájem obce koupit alespoň bývalou jídelnu, která byla v minulosti centrem kulturního dění ve městě. 

Dnes spolky, pokud pořádají například ples, musí dojíždět do Kulturního domu v Jablonci nad Jizerou.

Radnice chtěla setkání s manažery. Ti nepřijeli

Zastupitelům v obci došla před časem trpělivost a požádali majitele projektu, aby rokytnickým ozřejmili, v jaké fázi se projekt nachází. Ústy manažerky projektu Hany Horákové se jim dostalo odpovědi, že se v tuto chvíli nemohou jednání zastupitelstva zúčastnit.

"Ve zprávě stálo, že nastaly komplikace a že původní investor zemřel. Pro mě osobně a pro většinu rozumně uvažujících lidí to znamená, že buď ten investor nikdy neexistoval, anebo došlo k takové souhře náhod, která je stěží uvěřitelná. Jisté je, že harmonogram tak, jak byl prezentovaný časově a rozsahově, nikdy nedodrží," uvádí Petr Kadavý, místostarosta Rokytnice nad Jizerou.

Zhruba před rokem a půl se v obci manželé Horákovi prezentovali se smělým projektem na přestavbu bývalé textilky v centru Rokytnice. Záměr za šest stovek milionů měl vytáhnout město na úroveň exkluzivních horských středisek a přinést desítky nových pracovních míst. 

"Hotovo už v roce 2015," hlásá ještě billboard při hlavní cestě Rokytnicí, jen pár desítek metrů od Dolního náměstí. V areálu se však už od loňska nic neděje a bourací stroje tu byly naposledy v loňském roce. "Rozjezd byl skutečně veliký a zpočátku nebyl důvod záměru nevěřit," říká Kadavý. 

Radnice záměr podporovala. Krachem textilky totiž přišla o kulturní sál v bývalé jídelně a jedním ze záměrů bombastického projektu bylo i vybudování multifunkčního sálu přestavbou právě bývalé jídelny. 

Zvedla by se i prestiž města, turisté by měli v obci náplň na trávení volného času. Před rokem a půl, kdy se projekt objevil, zřejmě nebyl v Rokytnici nikdo, kdo by řekl, že záměr nebude podporovat.

"Jenže nikdo nevěděl, kromě manželů Horákových, kdo za projektem stojí a zda vůbec existuje. Měl to být Čech žijící v zahraničí. Žádnou jinou informaci jsme od nich neobdrželi," dodává Kadavý. 

Tajemný investor zemřel. Hledá se nový

Manažerka projektu Hana Horáková si však myslí, že se jí podaří obří akci i přes úmrtí investora dotáhnout do konce. "Dodnes nebyl současný vlastník schopný odsouhlasit kupní smlouvy na prodej nemovitostí. Jednáme o tom už od února," říká. 

Podle ní se podařilo dát dohromady skupinu lidí, která založila akciovou společnost, jež bude postupně všechny nemovitosti kupovat. Jak bývalou ubytovnu, jídelnu, tak objekt továrny.

Důvod, proč se textilku zatím povedlo převést a v projektu především za pomocí evropských dotací pokračovat, je, že se nepodařilo dohodnout texty kupních smluv. Také ceny, které nabízí německý vlastník, jsou podle Horákové velmi přemrštěné. "Chápu, že v Rokytnici může panovat skepse. Ale máme v celé akci už mnoho peněz a byli bychom blázni, kdybychom to nedotáhli do konce. Nikdy by se nám to nevrátilo," argumentuje Horáková.

V loňském roce se započalo s demolicí nejhorších částí bývalé textilky. Dokonce tu o letních prázdninách proběhla řada koncertů a známý je i výherce jednoho z budoucích bytů, který v rámci propagace projektu jeho nositelé uvolnili. Pak se mašina zadrhla a začaly se objevovat informace o neuhrazených fakturách. 

 "Zájemců o koupi se v minulosti vystřídalo mnoho, měli zajímavé vize, ale ve finále neměli peníze. Jsou tu nejlepší lyžařské terény v Krkonoších a podobný projekt, pokud by se dotáhnul do konce, by obci jednoznačně pomohl," zamýšlí se nad projektem zástupce majitele zchátralé textilky Fišer.