Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V romském klubu neplatili za topení. Liberec hrozí, že mu dá výpověď

  • 16
Zánik hrozí klubu v Liberci-Rochlici, kam chodí hlavně chudé romské děti. Občanské sdružení Liberecké fórum dluží radnici za topení zhruba 75 tisíc korun. Klub našel útočiště v městské budově a navštěvuje ho dohromady skoro sto dětí ze sídliště Rochlice i z centra města.

Denně se v klubu vystřídá dvacet až třicet dětí.

"Začátkem prosince jsme dali občanskému sdružení výpověď," řekl náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům). "Klub v Rochlici by měl skončit třicátého prvního ledna. Věřím ale, že se domluvíme a bude pokračovat."

Liberecké fórum založil Rom Adolf Grünza a v klubu pracuje se svou manželkou. "Na letošní rok jsme získali dotaci půl milionu korun od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy," uvedl Grünza.

"Dostali jsme peníze jsme platy a také jsme za ně koupili nábytek, počítače, hudební nástroje a další vybavení. Topení z nich ale platit nesmíme."

Grünza tvrdí, že za topení dal ze svého už 25 tisíc korun. "Platím také elektřinu a pojištění," dodal Grünza. "Za práci v klubu beru přes dvanáct tisíc korun čistého."

Podle Grünzy by po zavření klubu přišly děti o šanci bavit se jinak, než potulováním se po sídlišti Rochlice nebo po centru Liberce a vymýšlením lumpáren. Teď v klubu zpívají, tančí, poznávají počítače nebo se doučují, aby nepropadaly.

Chodí sem romské děti, ale i děti majority

"Setkávají se u nás Romové i bílé děti," upozornil Grünza. "Nejdříve mezi nimi byly tlaky, ale pak poznaly, že spolu mohou vycházet, i když je jejich mentalita odlišná."

Opoziční zastupitelka Zuzana Tachovská (Změna) by Libereckému fóru dluh za topení odpustila. "Kdyby se klub pro romské děti rušil, zůstalo by řadě z nich jenom kouření a popíjení alkoholu," vysvětlila Tachovská.

Náměstek Svoboda ale o prominutí dluhu za topení nechce slyšet. "Nemůžeme jednomu dluh odpouštět a po jiných peníze za topení požadovat," prohlásil Svoboda.

Se svým názorem není osamocený. Liberecké fórum poprosilo městské zastupitelstvo, aby klubu dluh za topení prominulo. Neuspělo však. Grünza se obrátí na městské zastupitelstvo znovu. Svoboda ovšem vidí pouze jediné východisko.

"Snahy Libereckého fóra starat se o děti si vážím," poznamenal Svoboda. "Jsme ochotni se panem Grünzou domluvit na splátkovém kalendáři. Dva roky by nám posílal tři tisíce korun měsíčně."

V klubu doufají, že jim dluh prominou

Grünza stále doufá, že mu město dluh za topení promine. "Rekonstrukce bývalé drogerie na klub mě stála okolo osmdesáti tisíc korun," řekl Grünza.

"Například ze špatné podlahy jsme udělali taneční parket. Kdyby se ale nedalo dělat nic jiného, na splátky přistoupím. Chtěl bych v klubu s dětmi být dál. Dříve jsem podnikal a dávám do práce s nimi své úspory. Říkám teď svým známým, že při práci s chudými dětmi jsem začal chudnout i já."