Rozhledna Bramberk obklopená zelení.

Rozhledna Bramberk obklopená zelení. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Rozhledna Bramberk bude památkou, pomůže to shánění peněz na opravy

  • 4
O zařazení turisty velmi oblíbené rozhledny Bramberk mezi kulturní dědictví republiky rozhoduje ministerstvo kultury. Pokud se vyjádří kladně, sto tři let staré kamenné dílo architekta Roberta Hemmricha v Lučanech nad Nisou má šanci na lepší údržbu.

„Řízení o prohlášení rozhledny Bramberk v Lučanech nad Nisou je již ukončené, nejpozději do přibližně tří týdnů bude vydáno rozhodnutí,“ informuje mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

A podle ní má Bramberk velkou šanci na to, že bude další položkou v seznamu památek.

„Rozhledny jsou unikátní stavby a jsou jedinečným fenoménem, zvláštním stavebním druhem v rámci území České republiky, a proto si výběr z tohoto originálního souboru zaslouží významnější ochranu v rámci památkového fondu České republiky,“ upozorňuje Cigánková.

Jiří Řešátko, starosta Lučan nad Nisou, které před časem dlouho zavřenou věž koupily v dražbě za zhruba 2,5 milionu korun, informaci z ministerstva vítá.

„Je to pro nás rozhodně pozitivní zpráva. Pokud to dopadne dobře, budeme moci lépe dosáhnout například na různé dotace. Rozhledna třeba potřebuje údržbu střechy nebo zdiva,“ uvádí nejvyšší představitel města.

Na rozhlednu dlouhodobě běží finanční sbírka. Na kontě již přistálo od lidí i firem kolem půl milionu korun. „Pomalu splácíme i úvěr od banky na koupi rozhledny do našeho vlastnictví. Jeho splacení je pro nás teď jednou z priorit,“ dodává Řešátko.

Za peníze ze sbírky se už podařilo opravit například okna nebo schodiště vyhlídkové věže.

Loni podle starosty rozhlednu navštívilo asi devět tisíc turistů, předloni sedm tisíc. Ukázal to prodej vstupenek na výstup na ochoz. Zájem o Bramberk se tedy zvyšuje.

Přes léto je na Bramberku otevřeno i v týdnu

„Od prvního června až do konce srpna jsme proto rozhlednu zpřístupnili nejenom přes víkend, ale i v týdnu, a to v době od 10.30 do 17 hodin. Zavřeno bude jen v případě nepřízně počasí. Od září bude pak otevřeno zase jen o víkendech,“ poznamenává Řešátko.

Pro turisty tady funguje prozatímně bufet, který o víkendu nabízí občerstvení plus upomínkové předměty s tematikou Bramberku. Zdejší restaurace prochází momentálně rekonstrukcí.

„Aby byl z věže lepší rozhled do kraje, okolo rozhledny jsou prokáceny stromy, které bránily ve výhledu,“ upozorňuje starosta.

Lučany měly rozhlednu z roku 1912 tyčící se v nadmořské výšce 787 metrů pronajatou od roku 2010.

Dříve ji vlastnil soukromý majitel, který zkrachoval a věž šla do dražby. V ní ji v květnu 2014 koupilo právě město Lučany. I když vyvolávací cena byla kolem 800 tisíc korun, nakonec ji účastníci dražby vyšponovali až na 2,51 milionu.

„Hodně jsem se při dražbě zapotil. Domnívám se, že cena nemusela být takto zbytečně navyšována,“ dodává Řešátko.

Pokud se Bramberk stane kulturní památkou, bude to další památka v katastru Lučan. Kulturní památkou je totiž i nejstarší železná rozhledna v Čechách – Slovanka.