Rozhledna Štěpánka u Příchovic

Rozhledna Štěpánka u Příchovic | foto: Roman Čejka, MF DNES

Nejstarší rozhledna Jizerských hor slaví 120 let, bez oprav nepřežije

  • 7
Nejstarší rozhledna Jizerských hor, Štěpánka u Příchovic, slaví 120 let. Bez oprav ale nepřežije. Do spodního ochozu zatéká, opravit potřebuje i dřevěná věž pod střechou. Radnice na její záchranu vypsala veřejnou sbírku.

"Rekonstrukce ochozu vyjde nejméně na dvě stě tisíc korun. Na novou dřevěnou věž sto tisíc stačit nebude," vypočítává místostarosta Kořenova Stanislav Pelc.

Rozhledna Štěpánka

Německy se jmenuje Stephanshöhe. Je to kamenná novogotická rozhledna na vrchu Hvězda (959 m.n.m.) na Příchovickém hřebeni.

Rozhledna je 24 metrů vysoká, postavena byla v letech 1847 až 1892. Stavbu zahájil kníže Camill Rohan, když v údolí probíhala výstavba císařské krkonošské silnice. 

Štěpánka spolu s rozhlednou Žalý patří k nejstarším rozhlednám v oblasti Krkonoš a Jizerských hor.

Štěpánka, kterou čtenáři iDNES.cz před časem zvolili nejkrásnější rozhlednou Libereckého kraje, patří obci. Příjmy ze vstupného činí zhruba čtvrt milionu korun ročně, což na její opravy nestačí. Radnice totiž investuje i do různých vylepšení.

"Udělali jsme k ní novou cestu a vysypali jsme ji štěrkem. Teď se k rozhledně dostanou i vozíčkáři, i když na některých místech je někdo musí tlačit," říká Pelc.

Kromě nové cesty obec také vyměnila luxferová okna za hezčí s dubovými rámy. "Na vyhlídce jsme nechali udělat jedno okno, které se dá v zimě otevřít. Lidé tak nemusí fotografovat krajinu přes sklo," poznamenal místostarosta.

Radnice si pochvaluje, že lidem není osud Štěpánky lhostejný. "Sbírka nám naštěstí běží dobře. Dárci nám poslali skoro sto sedmdesát tisíc korun. Jeden z nich přispěl čtyřicet pět tisíc," poznamenal Pelc.

Stavba rozhledny se na čtyřicet let zastavila

Štěpánka dostala jméno po rakouskému arcivévodovi Štěpánovi. Novogotická rozhledna začala vyrůstat v roce 1847, řemeslníci ji však dokončili až v roce 1892.

Podle pověsti práce stála kvůli tomu, že stará cikánka předpověděla jejímu tvůrci, knížeti Rohanovi, že zemře, až se honosná rozhledna otevře.

Lidé tak chodili pětačtyřicet let pouze na šestimetrové torzo. Kníže Rohan pak skutečně zemřel jen měsíc poté, co rozhlednu dokončil Horský spolek, to už mu ale bylo 91 let.

"Na Štěpánku se chodí celoročně. V zimě ale většinou jenom na běžkách," podotýká Pelc. Vstupné je pro dospělé 20 korun a pro děti deset. Na rozhledně slouží i bufet.

Ze Štěpánky jsou vidět nejen Jizerské hory, Krkonoše a Ještěd, ale i Český ráj s Troskami a Kozákovem, Bezděz, České středohoří a Máchovo jezero. Návštěvníci spatří rovněž další rozhlednu na Černé Studnici. Štěpánka se v uplynulých letech stala i oblíbenou obřadní síní. Snoubence tam několikrát do roka oddává starosta Desné Marek Pieter.