Kopie zaniklé rozhledny na Smrku stojí na Moravském kopci v Holčovicích.

Kopie zaniklé rozhledny na Smrku stojí na Moravském kopci v Holčovicích. | foto: Lesy České republiky

Zřícená rozhledna z jizerskohorského Smrku má dvojče. Stojí na Moravě

  • 4
Ačkoliv originální stavba už několik desítek let nestojí, kopie rozhledny ze Smrku v Jizerských horách už vyrostla na dvou místech republiky. Po pražské zoo teď nově stojí v podhůří Jeseníků - na Moravském kopci v Holčovicích na Bruntálsku.

Nová rozhledna Na skalce měří dvacet metrů a je z ní impozantní výhled na vrcholky Jeseníků. Turisté zahlédnou i nejvyšší moravskou horu Praděd, která se vypíná 1492 metrů nad moře, uvidí i Beskydy a dokonce i Nízké Tatry.

Na přípravě projektové dokumentace obec spolupracovala s architektkou Danielou Chrzovou, která se podílela i na stavbě pražské repliky.

"Máme samozřejmě radost z toho, že je původní rozhledna ze Smrku už na dvou místech naší země. Svědčí to o tom, že původní konstrukce byla zajímavá a zřejmě je i v současné době vhodná na stavbu," řekl starosta Nového Města pod Smrkem Pavel Smutný.

Novoměstské jen trochu mrzí, že u nové stavby v Holčovicích chybí historická zmínka o původní stavbě ze Smrku, která byla modelem.

"Z nějaké informační cedule by si lidé udělali představu o našem regionu a třeba by je to zlákalo k návštěvě. V Praze ta zmínka je," posteskl si starosta Smutný.

Holčovický starosta ale Novoměstské ubezpečuje o tom, že zmínka bude. "Zatím jsme se museli spokojit jen s cedulkou o tom, že se na stavbě spolupodílela Evropská unie. Chystáme ale naučnou stezku a stavba bude její součástí. Zmíníme tam podrobnou historii rozhledny," sdělil starosta Holčovic Pavel Šprinz.

Na 1 124 metrů vysoké hraniční hoře Smrk stála dvacetimetrová dřevěná rozhledna od léta 1892.

Zlaté ruce tesaře Fritsche

V náročných klimatických podmínkách se stavbu dařilo držet v provozuschopném stavu díky pravidelným nátěrům a opravám tesaře Franze Fritsche.

Během druhé světové války začala chátrat a v šedesátých letech zanikla definitivně. V Novém Městě pod Smrkem existuje model, ze kterého vycházeli tvůrci první repliky, která dnes stojí v pražské zoo v části zvané Obora.

Je sešroubována ze smrkového dříví, jen podesty jsou dubové. Rozhledna má čtyři vyhlídkové plošiny. Je jen o něco nižší než originál, vrchol má ve výšce 18,5 metru.

Zajímavé je i porovnání nákladů všech staveb. Okrašlovací spolek v Novém Městě, novoměstské občany, spořitelnu, továrníky Mazela, Raaza a Klingera i další dárce přišla původní stavba na 1 683 zlatých.

Pražská zoo za její repliku zaplatila čtyři miliony korun. Stavba v Jeseníkách stála celkem 1,2 milionu korun.