V roce 2014 měla radnice o jednoho placeného náměstka méně a na konci roku 360 úředníků. Teď se jejich počet zvýšil na 402. (ilustrační snímek)

V roce 2014 měla radnice o jednoho placeného náměstka méně a na konci roku 360 úředníků. Teď se jejich počet zvýšil na 402. (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Opozice ostře tepala liberecký rozpočet, nelíbí se jí miliony úředníkům

  • 1
Na platy úředníků i politiků vyhodí město Liberec zbytečně miliony korun ročně, tvrdí opoziční zastupitelé. Ostře vystoupili proti rozpočtu na rok 2016. Nelíbí se jim především navyšování počtu zaměstnanců magistrátu, a také výše dotací, které pošle město do svých příspěvkových organizací.

„Těch důvodů, proč jsme rozpočet nepodpořili, je celá řada. Daňové příjmy díky oživené ekonomice rostou, ale v rozpočtu se rovnou projídají. Liberec neplánuje efektivní investice, klesá objem peněz, které jdou do opravy městských silnic. Zároveň stagnují i dotace do příspěvkových organizací města, které jsou na stejné výši jako v době, kdy bylo městu nejhůř a ty peníze jsme opravdu neměli,“ upozornil Jiří Šolc, zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj a bývalý ekonomický náměstek.

Za předvolební, který peníze jen projídá, označil rozpočet i zastupitel za ODS Ondřej Červinka. A ačkoli byla opozice proti, koalici se podařilo těsnou většinou rozpočet schválit.

Město tak bude v příštím roce hospodařit s příjmy a výdaji ve výši 1,68 miliard korun. Oproti letošnímu roku bude v tom příštím v městské kase o 96 milionů korun více.

Jenže opoziční politici vyčítají liberecké vládě především to, že ač má k dispozici více peněz, žádné velké akce v roce 2016 neplánuje.

„V roce 2013 jsme měli o 124 milionů korun méně, než tomu bude v příštím roce. A přesto jsme opravovali silnice, obnovili Nerudovo náměstí, a podporovali příspěvkové organizace,“ dodal Šolc.

Čtyři stovky úředníků na magistrátu

Současná koalice prý roztáčí peníze ve velkém hlavně do pořizování nových úředníků a do jejich platů.

„V roce 2014 měla radnice o jednoho placeného náměstka méně a na konci roku 360 úředníků. Teď se jejich počet zvýšil na 402 a i když část z nich byla přijata už letos, tak jejich platy se projeví až v rozpočtu v příštím roce,“ doplnil zastupitel.

Podle jeho kolegy Davida Václavíka vyjde plat jednoho úředníka ročně průměrně na 400 tisíc korun. „Nemyslím si, že město potřebuje další úředníky, to ať raději přidají peníze na odměnách těm stávajícím, aby měli větší motivaci,“ zmínil.

Jenže počet úředníků se podle náměstka primátora Jana Korytáře zvyšuje hlavně proto, aby mohli pracovat na přípravě evropských projektů.

„Nechci, aby se pak opakovala situace z minulých let, kdy kvůli strategii bývalého náměstka Jiřího Šolce ‚šetřit za každou cenu‘ město muselo vrátit 180 milionů korun z programu IPRM, a to jen proto, že nemělo dostatek kvalitně a včas připravených projektů a peněz na spoluúčast. Všechny tyto peníze přitom mohli naši předchůdci v minulosti využít na investice,“ hájil nabírání nových zaměstnanců Korytář. Náklady na úředníky se prý městu vrátí do tří let.

Do opravy městského majetku putuje jen 120 milionů

I když město bude v příštím roce investovat do lidí, na opravy svého majetku pošle jen kolem 120 milionů korun, přičemž školská zařízení spolknou 45 milionů korun, silnice pak dalších šestačtyřicet milionů.

Obnovou tak mají projít ulice Šamánkova, Milady Horákové, Oblačná a komplexní úpravou ulice Rumjancevova.

Oproti minulým letům si příliš nepolepší ani příspěvkové organizace. Botanická zahrada má dostat dotaci téměř jedenáct milionů, zoologická zahrada přes jedenatřicet, divadlo F. X. Šaldy více než pětasedmdesát milionů.

Nejhůře na tom mělo být Dětské centrum Sluníčko, kterému chtěli politici dát o polovinu méně, než v loňském roce. Nakonec je v rozpočtu původní částka příspěvku, přes čtyřiadvacet milionů korun.

Z městských organizací získá nejvíce dopravní podnik, a to 209 milionů korun, peníze míří také do fondů na podporu sportu, kultury, školství, ekologie či cestovního ruchu, které budou mít k dispozici 18 milionů korun, o čtyři miliony více než letos. Nejvíce, 11 milionů, jde jako tradičně do sportu.

Rozpočtu vyčítá opozice i jeho nepřehlednost, a to, že není „rozklikávací“. Nepodařilo se navíc splnit ani sliby, že ho radnice bude projednávat s veřejností.

„Může tak předložit rozpočet, kde jdou další závratné částky na pochybné akce. Nevím, zda je například vhodné dávat půl milionu korun na laserovou show,“ upozornila Martina Rosenbergová, zastupitelka za ČSSD a bývalá primátorka.