Pozůstalí umisťují do prostor rozptylové loučky na jabloneckém hřbitově i...

Pozůstalí umisťují do prostor rozptylové loučky na jabloneckém hřbitově i náhrobní desky či fotografie zesnulých. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Odneste destičky a fotky z rozptylové loučky, vyzval Jablonec pozůstalé

  • 2
Jablonecký magistrát vyzval pozůstalé, kteří zcela proti filozofii rozptylu pokládají v prostorách rozptylové loučky na zdejším hřbitově žulové či kovové náhrobní kameny se jmény zemřelých nebo jejich fotografie, aby předměty odstranili. Důvodem jsou množící se stížnosti lidí na nedůstojné prostředí loučky.

Přestože je totiž rozptylová loučka anonymní, pořád více lidí přináší na vydlážděný prostor určený pro svíčku a kytičku i jiné předměty. „Našli jsme tam i plyšáky, popelníky nebo lahve od alkoholu,“ říká správce jabloneckého hřbitova Ladislav Kopal.

Uprostřed jabloneckého hřbitova na druhé nejstarší rozptylové loučce v zemi se uskuteční ročně zhruba 140 obřadů. Všechny se odehrají během jednoho jarního a jednoho podzimního týdne. „Samostatných není moc, většina je skupinových, pro tři až čtyři rodiny najednou,“ popisuje Kopal.

Rozptylu využívají lidé, kteří si z různých důvodů nepřejí standardní obřad. Předměty, které na rozptylovou loučku nepatří, a které tam nosí jiní pozůstalí, jim pak vadí.

„Stále častěji si lidé na nedůstojnou podobu prostor u rozptylové loučky stěžují,“ potvrzuje Dana Försterová z odboru správy majetku, která má hřbitov na starosti.

Jablonecký magistrát nyní vyzval pozůstalé, aby do konce listopadu odstranili nevzhledné dekorace z pietního místa. Potom je odklidí hřbitovní správa.

Ceremoniál pomáhá uvolnit stres

V Jablonci je sedm hřbitovů. Za hrob či hrobku na hlavním hřbitově pozůstalí platí za nájem a služby sto korun za metr čtvereční a rok. Za rozptyl se platí jednorázově a přijde na 3 500 korun, zatímco klasický pohřeb může stát od 22 do 40 tisíc korun.

Vedle úspory peněz vedou často pozůstalé k volbě rozptylu i další důvody. „Vedle úspor je k tomu vede i strach ze smrti. Je běžné, že se člověk snaží ignorovat to, čeho se obává,“ potvrzuje psycholog Antonín Machander. Ceremoniál podle něj ale může pomoct uvolnit stres a urychlit vypořádání se se ztrátou.

„Kdo neprojde smutkem, může skončit v rukou terapeutů,“ varuje také Radek Adamec z jabloneckého střediska Hospicové péče sv. Zdislavy.

V okolních zemích je podle Kopala pohřebnictví na mnohem vyšší úrovni a i takzvané sociální pohřby jsou důstojné a sváteční. Pozůstalým nabízí například pomoc psychologa. Lidé si tam mohou také uzavřít pohřební pojištění, které jim zaručí, že odejdou ze světa podle vlastních představ.