Průmyslová zóna v Liberci. (ilustrační snímek)

Průmyslová zóna v Liberci. (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Úspěšná firma rozšiřuje výrobu. Nově v Liberci najde práci až 130 lidí

  • 0
Obrovský světový rozvoj technologií pro bezdrátovou komunikaci nahrává i českým firmám. Společnost Laird, jejíž součástky mají v notebooku nebo chytrém telefonu statisíce lidí po celém světě, se chystá rozšiřovat svůj liberecký výrobní závod. Kvůli tomu plánuje přijmout až 130 nových zaměstnanců.

„Rádi bychom náš závod rozšířili, přesný termín ale ještě říkat nechci. Zatím pracujeme na přípravě záměru. Faktem ale je, že poptávka po našich součástkách je velká, tomuto odvětví se velmi daří,“ řekl jednatel společnosti Laird Petr Štrof.

Liberecký Laird sídlí v průmyslové zóně Jih. Je dceřinným podnikem londýnské centrály a zároveň jejím jediným výrobním závodem v Evropě na komponenty pro elektromagnetické stínění.

Zjednodušeně řečeno pro celou Evropu vyrábí systémy, které pomáhají lepší bezdrátové komunikaci bez jakéhokoliv rušení.

Dodává je světovým firmám, které se zabývají informačními a telekomunikačními technologiemi nebo pracují v automobilovém průmyslu. Odebírají je i firmy podnikající v letectví, zdravotnictví nebo vojenském průmyslu.

Bezdrátově ovládají i tomograf nebo oční laser

Stále víc lidí otvírá dálkově vrata, rozšiřují se dálkově ovládané portálové jeřáby nebo stroje na ražení tunelů. Auta s dálkovým zamykáním jsou samozřejmostí a nikdo nechce, aby se mu odemklo auto, když někdo jiný zmáčkne knoflík svého ovladače.

Bezdrátově ovládané jsou počítačové tomografy nebo oční lasery. „Prostor pro bezdrátové komunikace je čím dál větší a aplikace se rozšiřují,“ nastínil Petr Štrof.

Očekává se i rozšíření projektu Evropské komise eCall. Má přinést rychlou pomoc motoristům, kteří se kdekoliv na území EU stali účastníky dopravní nehody. Černá skříňka v autě pak odešle informace o aktivaci airbagů, data ze senzorů nárazu a GPS souřadnice složkám záchranného systému.

Slova o raketovém rozmachu tohoto odvětví podporují i hospodářské výsledky firmy Laird z výroční zprávy. Loni měla tržby 1,344 miliardy korun a po odečtení nákladů činil její zisk 280 milionů korun. Ještě v roce 2012 byl zisk 117 milionů korun.

Nejsme jen montovna, říká jednatel

Liberecký podnik má dnes kolem 350 pracovníků, z toho zhruba 250 výrobních a 100 nedělnických profesí. Nová výroba vytvoří zhruba 130 pracovních míst, z toho 100 výrobních.

„Nejsme jen montovna, budeme potřebovat i odborné profese. Zabýváme se i vývojem a dodáváme systémy, nejen součástky,“ řekl Štrof.

Současná zastavěná plocha libereckého závodu činí přes 12 tisíc metrů čtverečních. Podnik se má rozšířit o zhruba 8,5 tisíc metrů čtverečních. Úředníci krajského odboru životního prostředí se záměrem zabývají.

Zjišťovací řízení řekne, jestli je nutná EIA neboli studie dopadu na životní prostředí. „Předložená hluková a rozptylová studie však plán nehodnotí jako záměr s negativním dopadem na životní prostředí,“ uvedla Markéta Dědková z tiskového oddělení Krajského úřadu Libereckého kraje.