Třípatrový chátrající dům v rohu Sokolovského náměstí.

Třípatrový chátrající dům v rohu Sokolovského náměstí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Íránci chtěli na libereckém náměsti postavit perlu, ale zbyla jen ruina

  • 8
Měl to být klenot, který okrášlí Liberec. Nový polyfunkční dům s podloubím, sen íránských podnikatelů, však zůstává jen na papíře. Místo něj hyzdí roh Sokolovského náměstí třípatrová ruina bývalého módního salonu Zdena Šafka. Vedle něj se nachází proluka, ohraničená rezavým plotem s potrhanou textilií.

„K celkové obnově budovy na rohu Sokolovského náměstí jsme se vyjadřovali poprvé v roce 2010,“ řekl Petr Freiwillig z Národního památkového ústavu v Liberci.

„Konečný projekt pětipodlažního domu s obnovou podloubí, které by vedlo na Malé náměstí, jsme schválili v závěru roku 2013. Novostavba zacelí vzniklou proluku a vhodně zapadne do Sokolovského náměstí.“

Památkáři před deseti lety protestovali proti demolici budov na místě, kde je nyní proluka. Považovali je za cenné a uváděli, že jejich stržení naruší urbanistickou strukturu Sokolovského náměstí.

Jejich námitky ale vyzněly do ztracena. „Po demolici se vytvořil nežádoucí pohledový průraz ze Sokolovského na Malé náměstí,“ dodal Freiwillig.

Bývalý módní salon patří společnostem s íránskými vlastníky - Hitanu a Star-chartu. Většinový podíl patří Hitanu s jednatelem Sayedem Mahammadem Javadem Rozatim. Ten před čtyřmi lety MF DNES potvrdil, že Hitan polyfunkční dům na Sokolovském náměstí skutečně staví.

Vlhnoucí stěna, železné traverzy a plachta

Od ledna 2012 se ale v rohu Sokolovského náměstí nezměnilo k lepšímu vůbec nic. Bývalý módní salon vypadá ještě hůře. Zejí do něj otvory, na jednom místě pokrývá střechu modrá plachta. Vlhnoucí stěnu směrem k ulici lemují železné traverzy.

Okna do uličky naproti Valdštejnským domkům mají rozbitá skla. Kdo skrz ně nahlédne do útrob budovy, uvidí stavební suť, nepořádek a pár cihlových příček.

Společnost Hitan můžete najít na webu i s telefonními čísly. Na pevné lince je však vždy odpovědí obsazovací tón, na mobilu zní automatická odpověď, že se na něj právě nelze dovolat.

Redakci MF DNES se podařilo získat další mobil na Rozatiho, hovor však neustále padá do hlasové schránky. Majitel telefonu neodpověděl ani na vzkaz ani na SMS s prosbou o kontakt. Hitan a Rosati sídlí v ulici Na Rybníčku, MF DNES se ale ani na jednu adresu nedozvonila.

V 90. letech minulého století působila v současné ruině firma Zdena Šafka. Liberecká radnice se jí zaručila za úvěr, společnost však zkrachovala, a město přišlo o desítky milionů korun. Magistrát nemá teď s budovou nic společného.

Společnost Sokolák Company

„Víme, že dům vlastní dvě firmy,“ konstatovala mluvčí radnice Jana Kodymová. „Podíl Hitanu je tříčtvrtinový, podíl Star-chartu čtvrtinový.“

Star-chart s jednatelem Ahadem Kermanim uvádí na webu sídlo v Lipové ulici v Liberci - ale bez jakéhokoliv telefonického nebo e-mailového kontaktu.

Opuštěnou budovu bývalého módního salonu prodala liberecká radnice ve výběrovém řízení před necelými osmi lety jedinému zájemci - firmě United Globell Company z Doubravy - Loukova.

„O budovu se ucházela s tím, že pokud bude vybrána, založí dceřinou společnost Sokolák Company s jednatelem Vlastimilem Koženým,“ podotýká Kodymová.

Za bývalý módní salon obdrželo město přes sedm milionů korun, za pozemky více než dva miliony korun. V roce 2012 již budova patřila Hitanu a na její obnovu měla íránská firma stavební povolení.

V polyfunkčním domě počítal Hitan s obchody, klub-barem, kancelářemi a byty. Podle katalogu ověřených kontaktů najisto.cz se Hitan tehdy zabýval obchodem s keramickými dlažbami a obklady, zejména keramickou mozaikou. Jak vyplývá z obchodního rejstříku, kromě Rozatiho jsou jednateli Hitanu ještě další tři Íránci - ovšem s adresou pouze v Teheránu.

Nechápu, jak to mohli povolit, diví se památkář

Ohyzdný dům bývalého módního salonu není jediným problémem Sokolovského náměstí. Na druhé straně ulice, která náměstí protíná, se krčí nevzhledná nízká krabice - pobočka sázkové kanceláře Tipsport s restaurací.

„Nechápu, kdo ji mohl na historickém Sokolovském náměstí povolit,“ poznamenává Freiwillig. „Podrobnosti ale neznám, v Národním památkovém ústavu v Liberci jsem tehdy ještě nepracoval.“

Za Tipsportem naopak prokoukla historická budova, nazývaná Šavlovna. Pomohla jí rozsáhlá a dlouholetá rekonstrukce. Novou, mnohem hezčí podobu nabírají rovněž na ni navazující domy.