Jeden z obyvatel akvárií liberecké botanické zahrady.

Jeden z obyvatel akvárií liberecké botanické zahrady. | foto: Botanická zahrada Liberec

Není na vodu. Ryby v liberecké botanické zahradě uhynou, varuje ředitel

  • 14
Prázdná městská pokladna netrápí v Liberci jenom její správce a organizace závislé na finančních injekcích, ale nově ohrožuje také mořské živočichy v akváriích zdejší botanické zahrady. Alespoň to tvrdí její ředitel Miloslav Studnička.

Ten na webových stránkách zahrady píše, že kvůli letošnímu pokrácenému příspěvku od města nemá na pořízení preparátu nutného k přípravě mořské vody v několika nádržích.

Mořská akvaristika má přitom v botanické zahradě dlouho tradici, akvária jsou tu již od roku 1956.

"V akváriích se nahromadí dusíkaté látky se smrtícím účinkem. Bez cyklické výměny vody mořská akvária nemohou fungovat. Živočichové v nich pak za daného stavu uhynou jako první," píše v kostce Studnička.

Dodává také, že zahrada je po úhradě energií a mezd zaměstnancům v platební neschopnosti. "Přitom prodej vstupenek není horší než v jiných letech," dodává na webu Studnička.

Na otázky MF DNES, jak moc je situace vážná, kolik preparát na úpravu vody stojí či jak dlouho ryby v nádržích bez něj vydrží, reagoval stručně. "Omluvte mě, ale vzhledem k situaci se nechci v tisku vyjadřovat. Snad to čtenáři pochopí," sdělil s odkazem na web zahrady.

Špatný výsledek auditu

Botanická zahrada dostávala v minulých letech od města příspěvek ve výši devíti a půl milionu korun. Na konci roku 2013 byl připraven vyšší, letos má však příspěvek pokrácený kvůli špatným výsledkům auditu.

"O jaký audit jde, nebudu v tuto chvíli komentovat, jde o vnitřní záležitost magistrátu," řekl náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda, který má botanickou zahradu na starosti.

Ujistil však, že tento týden se se Studničkou setká a chtějí situaci vyřešit. "Jen nás mrzí, že nás pan ředitel o ní předem nikterak neinformoval," doplnil.

Ekonomický náměstek Jiří Šolc uvedl, že se o "krizi" v zahradě vedení dozvědělo v pátek odpoledne.

"Určitě se dají nějaké finanční prostředky v případě, že je situace tak vážná, sehnat. Rozpočet rozhodně nestojí a nepadá na slané vodě v akváriu. Každopádně je třeba říci, že za hospodaření s příspěvkem, který byl naší organizaci přidělen, nese zodpovědnost její ředitel," konstatoval Šolc.

Ryby nejde nikam přesunout ani prodat

Ředitel Studnička ve svém článku upozornil, že mořské živočichy, kteří jsou vlastně majetkem města, nejde přesunout například do jiné botanické nebo zoologické zahrady.

"Žijí tady několik let a málo se adaptují. Tudíž je nelze nikam přesunout, darovat nebo prodat," popisuje ředitel.

Mimo smrtelně ohrožených ryb mu vadí také to, že nemá peníze na vydávání katalogu na každoroční výměnu semen uvnitř světové sítě botanických zahrad, zvaný Index seminum, který se vydává již od roku 1956. "S tím je konec, protože nyní již nejsou peníze ani na poštovné," komentoval Studnička.