Greenway Jizera se staví od dubna, podle rybářů bagry pozabíjely ve vodě vzácné živočichy.

Greenway Jizera se staví od dubna, podle rybářů bagry pozabíjely ve vodě vzácné živočichy. | foto: Sdružení Český ráj

Rybáři protestují. Bagry při stavbě cyklostezky zabily chráněné mihule

  • 14
Stavba cyklostezky Greenway Jizera na Turnovsku rozčílila místní rybáře. Bagry podle nich při práci v korytě řeky Jizery pozabíjely chráněné živočichy. Ohrazují se i chalupáři, bojí se, že cyklostezka ovlivní životní prostředí.

Rybáři a chalupáři shodně tvrdí, že nemají nic proti cyklistům, ale jsou proti způsobu, jakým se stavba provádí.

Mezi Malou Skálou a Líšným došlo podle rybářů k poškození životního prostředí, když se stavební technika pohybovala v korytě řeky, kde žijí chránění živočichové, a něco podobného zřejmě hrozí i při stavbě lávek mezi Malou Skálou a Rakousy.

Rybáři, ať již maloskalští nebo jejich nadřízení ústečtí, podali řadu podnětů k šetření. Zatím ale nikdo nic nevyšetřil.

Úřady na stížnosti neodpovídají

"Žádné oficiální stanovisko jsme nedostali. Stavělo se dál, a to co potřebovali udělat ve vodě, již mají hotové," uvedl zástupce hospodáře maloskalských rybářů Lukáš Kučera.

Greenway Jizera

Úsek Dolánky - Líšný je dlouhý 9,6 km, většina vede po stávajících cestách, buduje se cca 2,5 km nových komunikací, z toho jsou přibližně dva kilometry minerální beton a asi 0,3 km asfaltobeton.

V rámci stezky opraví stávající lávku pro pěší na železničním mostě v Rakousech včetně vybudování nájezdových ramp, a především postaví dva nové mosty (pro pěší a cyklisty) mezi Rakousy a Malou Skálou.

Náklady jsou na základě výběrových řízení a souvisejících změn rozpočtu sníženy ze čtyřiceti milionů na 33,4 milionu korun.

Rybářský svaz si mimo jiné stěžoval na Českou inspekci životního prostředí v Liberci. Ta si vyžádala potvrzení, že se na místě vyskytují chráněné mihule, střevle a vranky.

"Odkázali jsme inspekci na Agentury ochrany přírody a krajiny a poslali soupis svědků, kteří mohou výskyt potvrdit. Zatím jsme se dozvěděli pouze, že nelze vyloučit pochybení úřadů a nějaké správní řízení. Řeka už je ale zregulovaná a živočichové pozabíjeni," postěžoval si jednatel maloskalských rybářů Jaroslav Dostál.

Postup úřadů považují rybáři za úmyslné zdržování. Děsí je také stavba dvou lávek přes Jizeru.

"Nemáme to písemně, ale už nám řekli, že kvůli stavbě lávky v Rakousích budou potřebovat udělat brod přes Jizeru. Navrhli jsme, ať využívají stávající asi půl kilometru vzdálený." míní Kučera.

"Na to jsme se dozvěděli, že to je moc daleko. Když nám někdo řekne, že si bude jezdit v Jizeře, kde se mu zachce a jak se mu zachce, to mi nepřijde jako moc dobré," dodává.

Chalupáři chtějí, aby stezka vedla jinudy

Proti cyklotrase Greenway Jizera bojují také chalupáři z Loužku. Ti tvrdí, že s nimi trasu nikdo neprojednal a i tady dojde k ničení životního prostředí a rušení jejich zájmů.

"Jako občané jsme strašně rozladěni a budeme se bránit. Nikdo nás ani neoslovil, prostě si svévolně rozhodli, kudy to povede," uvedla za majitele chalup na Loužku Jana Novotná.

"Prý budou respektovat naše vlastnická práva a budou se snažit zajistit, aby je provoz jen minimálně narušil. Vlastnické právo ale spočívá i v klidném užívání, a to nám absolutně zabrání," doplňuje další chalupářka Iva Hlaváčková.

S návrhem vést stezku jinudy než přes náves neuspěli. "Během našeho společného jednání vyplynulo, že o záměru věděli už od roku 2006, a že se několikrát obraceli na stavební úřad. Ten to řešil standardní cestou, veřejnou vyhláškou, která visela tři měsíce," reagovala turnovská starostka Hana Maierová.

Chalupářky však tvrdí, že od stavebního úřadu nedostaly o přípravě stavby žádnou konkrétní informaci, jen vyhýbavé odpovědi typu, my nevíme, nejsou peníze. "Většina chalupářů bydlí mimo Turnov, takže jsme se o vyhlášce nemohli dozvědět," kontruje Novotná.

Budovaný úsek vede z Líšného u Malé Skály (červeně) do Dolánek u Turnova (žlutě)

Budovaný úsek vede z Líšného u Malé Skály (červeně) do Dolánek u Turnova (žlutě)